Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Zahraničie

Maďarská opozícia varuje Orbána pred zmenou európskej politiky

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

K víťazstvu SPD vo veľkom prispela skutočnosť, že sociálni demokrati rozhodne presadzovali hodnoty právneho štátu. Práve výsledok nemeckých volieb mení podľa maďarskej opozície situáciu.

Budapešť 27. septembra (TASR) – Sociálni demokrati z SPD, ktorí v nedeľňajších parlamentných voľbách v Nemecku tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej, fandia v budúcoročných parlamentných voľbách v Maďarsku Gergelyovi Karácsonyovi – jednému z opozičných kandidátov na post premiéra. Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV to v pondelok z Berlína odkázal poslanec Európskeho parlamentu za Maďarskú socialistickú stranu István Ujhelyi.

Ľavicový europoslanec pripomenul, že Karácsony, terajší starosta Budapešti, v júni rokoval v Berlíne s kandidátom SPD na kancelára Olafom Scholzom, ako aj s vedením strany Zelených, ktorí zrejme budú tiež súčasťou novej vládnej koalície.

Ujhelyi dodal, že k víťazstvu SPD vo veľkom prispela skutočnosť, že sociálni demokrati rozhodne presadzovali hodnoty právneho štátu.

„Olaf Scholz je radikálnym kritikom (maďarskej) vlády premiéra Viktora Orbána," povedal Ujhelyi, ktorý Orbána varoval, že európska politika sa mení.

„Možno kancelárka Angela Merkelová dlho obhajovala Orbánovu politiku a prižmurovala oči kvôli nemeckým záujmom, avšak Scholzovým víťazstvom sa všetko mení a neliberálne vlády už nedostanú viac útočisko od nemeckého kapitálu," uzavrel maďarský ľavicový europoslanec.

Ako píšu svetové tlačové agentúry, z oficiálnych výsledkov sčítania vyplýva, že víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa stali sociálni demokrati z SPD, ktorí tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej.

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7 percenta hlasov, pokým za blok Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej bavorskej sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) hlasovalo 24,1 percenta voličov, oznámil úrad spolkového volebného komisára v noci na pondelok po sčítaní hlasov zo všetkých 299 volebných obvodov.

Pre SPD s volebným lídrom Olafom Scholzom ide o úspech po niekoľkých rokoch volebných prepadov, zatiaľ čo únia CDU/CSU dosiahla po 16 rokoch Merkelovej vládnutia svoj najhorší výsledok od roku 1949. Napriek tomu jej kandidát na spolkového kancelára Armin Laschet vyhlásil, že sa bude tiež uchádzať o poverenie zostaviť novú vládu.