Quantcast
< sekcia Zahraničie

Mussolini nemá v Taliansku následníkov, tvrdí Fico

Taliansky fašistický diktátor Benito Mussolini kráča v daždi pri príležitosti 2698. výročia založenia Ríma. Foto: TASR/AP

Predseda dolnej komory talianskeho parlamentu Roberto Fico v piatok odmietol tvrdenie nemeckého týždenníka Der Spiegel o následníkoch Mussoliniho v Taliansku.

Berlín 16. septembra (TASR) - Predseda dolnej komory talianskeho parlamentu Roberto Fico v piatok odmietol tvrdenie nemeckého týždenníka Der Spiegel o následníkoch Mussoliniho v Taliansku. Časopis označil líderku národno-konzervatívnej strany Bratia Talianska (FdI) Giorgiu Meloniovú za "Mussoliniho pokračovateľku". TASR informuje podľa správy agentúry ANSA.

"Nesúhlasím s titulkom časopisu Der Spiegel, pretože Mussolini nemá v Taliansku žiadnych pokračovateľov. Sme republikou a pevnou, silnou demokraciou," povedal Fico počas návštevy Berlína,

Meloniová má veľkú šancu stať sa talianskou premiérkou, keďže FdI bola pred začiatkom volebného moratória na čele prieskumov verejnej mienky. Stredopravicová koalícia, ktorej súčasťou je FdI, podľa politologických prognóz dosiahne vo voľbách drvivé víťazstvo.

"Voľby sa uskutočnia 25. septembra a nech už bude víťazom ktokoľvek, bude to v rámci našej demokratickej republiky. O víťazovi slobodných volieb rozhodnú občania," uviedol Fico, člen Hnutia piatich hviezd (M5S), ktoré je konkurentom FdI.

Benito Mussolini bol taliansky diktátor, ktorý založil a viedol Národnú fašistickú stranu (PNF). Až do apríla 1945, keď ho popravili partizáni, mal titul "duce" (vodca).