< sekcia Zahraničie

Muž zapojený do podpálenia karavanu rómskej rodiny dostal doživotie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V karavane zaparkovanom pred supermarketom spalo v čase útoku dovedna desať členov rómskej rodiny.

Rím 18. septembra (TASR) - Na doživotie odsúdil súd v talianskom hlavnom meste Rím v stredu muža zapleteného do podpálenia karavanu rómskej rodiny, ku ktorému došlo pred dvomi rokmi. Počas požiaru v ňom zahynuli tri sestry vo veku štyri, osem a desať rokov, píše agentúra DPA.

Sudcovia v Ríme rozhodli o tom, že Serif Seferovic (22) bol jedným z páchateľov, ktorí karavan zapálili, ako uviedli talianske tlačové agentúry ANSA a Adnkronos.

Za smrť dievčat bola v osobitnom procese vlani odsúdená na 20 rokov odňatia slobody Seferovicova švagriná Lisabeta Vicolová. Seferovicov brat Renato je na úteku a ukrýva sa zrejme v Bosne.

Keď Seferovica v roku 2017 zadržali, polícia uviedla, že jeho rodina bola "nejaký čas v ostrom konflikte" s otcom dievčat, ktoré sa stali obeťami požiaru.

V karavane zaparkovanom pred supermarketom spalo v čase útoku dovedna desať členov rómskej rodiny.

Podpálenie karavanu a smrť rómskych detí vyvolalo v talianskej spoločnosti zdesenie. Súrodencom a rodinám obetí ponúkol pomoc aj pápež František.

V Taliansku žije približne 180.000 Rómov. Mnohí z nich bývajú v chatrčiach či iných nevyhovujúcich príbytkoch. Taliansko dlhé roky čelí kritike za nedostatočné úsilie o integráciu tejto menšiny.