Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

Mužov, ktorí sa vyhýbajú odvodu, vyhľadávajú v Moskve pomocou kamier

Ilustračná fotografia. Foto: TASR – Milan Kapusta

Využitie kamier na tento účel sťaží život tisícom mužov vo veku od 18 do 27 rokov, ktorí sa každú jar a jeseň snažia vyhnúť povolávacím rozkazom na absolvovanie ročnej povinnej vojenskej služby.

Moskva 18. apríla (TASR) — Pri vyhľadávaní mladých mužov, ktorí sú schopní vojenskej služby, ale vyhýbajú sa odvodu, využívajú v Moskve aj systém kamier na rozpoznávanie tvárí. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské štátne médiá.

"Na určenie miesta pobytu branca sa používajú kamerové systémy v meste Moskva," povedal pre agentúru TASS hlavný moskovský náborový dôstojník Maxim Loktev.

Moskovské "ministerstvo" informačných technológií ešte v roku 2017 uviedlo, že v ruskej metropole bolo na systém rozpoznávania tvárí napojených viac ako 3000 monitorovacích kamier.

Využitie kamier na tento účel sťaží život tisícom mužov vo veku od 18 do 27 rokov, ktorí sa každú jar a jeseň snažia vyhnúť povolávacím rozkazom na absolvovanie ročnej povinnej vojenskej služby, ako aj mužom, ktorí boli povolaní do služby v rámci mobilizácie vyhlásenej vlani na jeseň.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň podpísal zákon, ktorý sprísňuje sankcie pre osoby vyhýbajúce sa odvodu a stanovuje, že povolávacie rozkazy sa budú doručovať aj elektronicky, nie ako doteraz len osobne dôstojníkom z odvodového strediska alebo zamestnávateľom.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa Rusko snaží zvýšiť počet príslušníkov svojich ozbrojených síl. V rámci mobilizácie už bolo povolaných najmenej 300.000 záložníkov.