< sekcia Zahraničie

Na Grécko udrel medikán Zorba, smeruje k Turecku

Veľké vlny bičujú pobrežie gréckeho prístavného mesta Lavrio, 75 km južne od Atén 28. septembra 2018. Silná búrka sa v piatok prehnala južnou časťou Grécka. Foto: TASR/AP

Civilná ochrana ostáva v pohotovosti počas celého víkendu aj napriek tomu, že intenzita búrky, pohybujúcej sa východným smerom k Turecku, mierne slabne.

Atény 29. septembra (TASR) - Silná stredomorská búrka Zorba priniesla v sobotu do južných oblastí Grécka prívalové lejaky a mohutný vietor. Civilná ochrana ostáva v pohotovosti počas celého víkendu aj napriek tomu, že intenzita búrky, pohybujúcej sa východným smerom k Turecku, mierne slabne, píše agentúra AP.

Búrka s názvom Zorba je tzv. medikán (kombinácia slov mediteránsky a hurikán), teda hlboká stredomorská tlaková níž pripomínajúca hurikán. Sformovala sa počas uplynulého týždňa medzi talianskym stredomorským ostrovom Sicília a gréckym Peloponézskym polostrovom.

Búrka Zorba sa v sobotu presúvala okolo juhozápadného cípu Peloponézskeho polostrova. Sprevádzal ju vietor s rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu.

Víchrica by mala ešte v sobotu priniesť do oblasti Atén silné dažde. Podľa družicových záberov smeruje k ostrovom v Egejskom mori a na pobrežie Turecka.

V prístavoch v okolí Atén pozastavili premávku trajektovej a lodnej dopravy. V dôsledku nepriaznivého počasia meškajú aj lety.

Varovanie meteorológov pred zlým počasím, ktoré môže ohrozovať životy ľudí, naďalej platí pre dovolenkový ostrov Kréta, Kykladské ostrovy a časti pevninského Grécka na juhu a na západe. Rýchlosť vetra tam môže dosiahnuť až 100 kilometrov za hodinu.

Južnou časťou Grécka sa v piatok prehnala aj predchádzajúca silná búrka. Vietor vyvracal stromy, ktoré popadali na elektrické vedenia v niekoľkých štvrtiach metropoly Atény.

Školy v gréckom hlavnom meste i v niektorých ďalších častiach krajiny zostali v piatok zatvorené.