Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. marec 2025Meniny má Eduard
< sekcia Zahraničie

Na gréckom Santorini zaznamenali hodiny trvajúce nepretržité otrasy

Turista kráča okolo pravoslávnych kostolov s modrými kupolami v meste Oia na obľúbenom dovolenkovom ostrove Santorini v utorok 4. februára 2025. Foto: TASR/AP

Na Santorini vyhlásili grécke úrady minulý týždeň vo štvrtok núdzový stav v súvislosti so sériou zemetrasení, ktoré oblasť zasiahli.

Atény 15. februára (TASR) — V okolí gréckeho ostrova Santorini ležiaceho v južnej časti Egejského mora boli zaznamenané tisíce slabých otrasov, ktoré trvali niekoľko hodín. Informovalo o tom v piatok večer Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC), píše TASR píše podľa správy agentúry DPA.

"V oblasti ostrova Santorini sa vyskytujú viac-menej nepretržité otrasy. Zdá sa, že nie je nič vidieť (je tu však noc), ale je počuť nejaký hluk," uviedlo EMSC v piatok na sociálnej sieti X. "Nevieme s istotou povedať, čo sa deje," dodalo.

Na Santorini vyhlásili grécke úrady minulý týždeň vo štvrtok núdzový stav v súvislosti so sériou zemetrasení, ktoré oblasť zasiahli. Z ostrova, na ktorom žije obvykle okolo 15.500 ľudí, odišlo vyše 11.000 obyvateľov ako aj sezónnych pracovníkov.

Seizmológovia sa domnievajú, že príčinou otrasov je prúdenie tekutej magmy v podzemí, no nemôžu to povedať s istotou, píše DPA. Podľa Athanassiosa Ganasa z Aténskeho geodynamického inštitútu sa jedná "o viacnásobné mikrotrasenia, ktoré sú pravdepodobne spôsobené pohybom roztavených hornín", uviedol pre grécke noviny Proto Thema.

Vedci zatiaľ nevedia jednoznačne určiť, či by séria zemetrasení mohla byť aj predzvesťou silnejšieho zemetrasenia. Santorini leží na vrchole tzv. spiacej sopky, no podľa DPA seizmológovia zatiaľ nezaznamenali žiadne náznaky prípadnej erupcie.