Quantcast
< sekcia Zahraničie

Na hromadnej svadbe v Kábule uzatvorilo manželstvo 70 párov

Afganská žena v Kábule, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Nevesty a ženísi museli byť počas svadobného obradu striktne oddelení. Navzájom sa nesmeli miešať ani ženy a muži z radov hostí, pričom na dodržiavanie odstupov dohliadali ozbrojení talibovia.

Kábul 13. júna (TASR) - V afganskej metropole Kábul sa v pondelok uskutočnila hromadná svadba, počas ktorej sa zosobášilo 70 párov. Svadobných obradov sa zúčastnili stovky hostí, ktorých bezpečnosť zaisťovali ozbrojenci Talibanu, píše agentúra AFP.

Sobáše sú v Afganistane, ktorý zápasí s veľkou chudobou, finančne náročnou záležitosťou. Tradičné svadobné oslavy totiž zahŕňajú veľké veno, drahé dary a okázalé hostiny. Podľa AFP už v minulosti páry, ktoré si takéto oslavy nemohli dovoliť, organizovali veľké hromadné svadby, ktoré ich potom v prepočte na rodinu vyšli lacnejšie.

Svadobný obrad, pri ktorom v pondelok uzatvorilo manželstvo 70 afganských párov, je jedným z najväčších hromadných sobášov, aké sa v Afganistane kedy odohrali. Poznačili ho však reštriktívne nariadenia, ktoré v krajine postupne zavádza radikálne islamistické hnutie Taliban.

Nevesty a ženísi museli byť počas svadobného obradu striktne oddelení. Navzájom sa nesmeli miešať ani ženy a muži z radov hostí, pričom na poriadok a dodržiavanie odstupov dohliadali ozbrojení talibovia. Namiesto tradičných osláv plných tanca a spevu boli jediným kultúrnym bodom programu prednes poézie a prejavy organizátorov podujatia.

Novinári, ktorí udalosť spravodajsky pokrývali, nesmeli s nevestami hovoriť, mohli však na podujatí fotografovať a vyhotovovať videozáznamy.

Po skončení svadobných obradov si ženísi, z ktorých mal každý na tradičnom svadobnom odeve pripnutú plastovú menovku, vyzdvihli svoje nevesty a nasadli do áut vyzdobených stuhami a kvetmi.

Podľa organizátorov podujatia sa môže cena za jednodňový prenájom sobášnej siene v Kábule vyšplhať v prepočte až na 20.000 dolárov. Preto niektoré páry čakali celé roky na to, aby sa mohli zosobášiť počas hromadného obradu.