Quantcast
< sekcia Zahraničie

Na Kravčukovom pohrebe bol Zelenskyj s manželkou aj bývalí prezidenti

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho manželka Olena Zelenská počas rozlúčky s ukrajinským exprezidentom Leonidom Kravčukom v Kyjeve 17. mája 2022. Foto: TASR/AP

Posledné zbohom prišiel dať bývalej hlave štátu aj ďalší ukrajinský exprezident Petro Porošenko.

Kyjev 17. mája (TASR) - V Kyjeve v utorok pochovali prvého prezidenta nezávislej Ukrajiny Leonida Kravčuka, ktorý zomrel 10. mája vo veku 88 rokov. Na pohrebe sa zúčastnil úradujúci prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s manželkou Olenou a tiež bývalí prezidenti krajiny. Kravčuk bol prezidentom od decembra 1991. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Video z pohrebu zachytilo Zelenského, ako pri Kravčukovej rakve prikrytej ukrajinskou vlajkou kladie veniec z bielych, bledoružových a fialových kvetov.

"(Kravčuk) stál za vznikom ukrajinského štátu," vyhlásil po poslednej rozlúčke Kravčukov nástupca Leonid Kučma. Dodal, že hoci neboli najlepší priatelia, vždy si pomáhali a dlhé roky spolupracovali.
Na snímke bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko počas rozlúčky s ukrajinským exprezidentom Leonidom Kravčukom v Kyjeve 17. mája 2022.
Foto: TASR/AP

Posledné zbohom prišiel dať bývalej hlave štátu aj ďalší ukrajinský exprezident Petro Porošenko. "Toto je koniec jednej éry," vyhlásil, pričom Kravčuka opísal ako muža, ktorý stál pri zrode ukrajinskej nezávislosti, armády a inštitúcií.

Posledná rozlúčka s exprezidentom sa konala v kongresovom centre Ukrajinský dom na kyjevskom Chreščatyku, kam mu mohli prísť vzdať úctu aj občania. Samotný pohreb sa konal za účasti rodiny na Bajkovom cintoríne, kde je pochovaných viacero významných ukrajinských osobností.
Vojaci pokladajú truhlu s pozostatkami ukrajinského exprezidenta Leonida Kravčuka počas rozlúčky v Kyjeve 17. mája 2022.
Foto: TASR/AP

Kravčuk 8. decembra 1991 v Minsku spolu s vtedajším ruským prezidentom Borisom Jeľcinom a najvyšším predstaviteľom Bieloruska Stanislavom Šuškevičom podpísal vyhlásenie o rozpade Sovietskeho zväzu a vzniku Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), medzinárodnej organizácie združujúcej postsovietske republiky.

Súčasný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Kravčuka v júli 2020 vymenoval za vedúceho ukrajinskej vládnej delegácie na rokovaniach kontaktnej skupiny pre riešenie situácie na východnej Ukrajine.