< sekcia Zahraničie

Na letisku v Keni zmizlo 6 miliónov respirátorov určených pre Nemecko

Ilustračné foto. Foto: TERAZ.sk

Zmiznuté respirátory však nespôsobili finančnú stratu, keďže sa mali zaplatiť až po tom, ako budú doručené do Nemecka, dodala hovorkyňa.

Nairobi/Berlín 24. marca (TASR) - Na letisku v Keni zmizlo šesť miliónov respirátorov, ktoré si objednalo Nemecko a boli určené pre tamojších zdravotníkov v boji proti pandémii nového koronavírusu. Informoval o tom v utorok magazín Spiegel Online.

Ochranné respirátory typu FFP2 zakrývajúce ústa a nos, ktoré odfiltrujú viac ako 90 percent mikročastíc, objednali nemecké colné úrady. Tie totiž spolu s ozbrojenými silami pomáhajú ministerstvu zdravotníctva získať nevyhnutné ochranné pomôcky.

Dodávka s respirátormi mala do Nemecka doraziť už 20. marca, no neprišla po tom, ako sa stratila na letisku v Keni. Nie je známe ani to, prečo sa tieto respirátory, ktoré vyrobila nemecká firma, nachádzali v Keni. "Čo presne sa stalo, či išlo o krádež alebo neseriózneho dodávateľa, vyšetrujú colné úrady," povedal zdroj z prostredia nemeckej vlády.

"Úrady sa snažia zistiť, čo sa stalo," povedala hovorkyňa ministerstva obrany, ktorá potvrdila informácie zverejnené spomínaným nemeckým magazínom. Podľa hovorkyne Kenského leteckého úradu (KAA) vyšetrovanie zatiaľ situáciu neobjasnilo, napísala agentúra Reuters.

Zmiznuté respirátory však nespôsobili finančnú stratu, keďže sa mali zaplatiť až po tom, ako budú doručené do Nemecka, dodala hovorkyňa.

O šesť miliónov respirátorov typu FFP2 prišlo aj Belgicko, poznamenal denník Die Welt. Tamojšia vláda koncom minulého roka - niekoľko mesiacov pred vypuknutím pandémie koronavírusu - totiž podľa denníka Le Vif zlikvidovala ochranné prostriedky, ktorým uplynul dátum spotreby. Belgická vláda ich nakúpila pred desiatimi rokmi a boli určené na boj proti prasacej chrípke.