Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Zahraničie

Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne už žiari vianočný strom

Na snímke Bazilika sv. Petra po slávnostnom rozsvietení vianočného stromčeka a betlehema vo Vatikáne v sobotu 9. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Vianočný stromček na Svätopeterskom námestí - 25 metrov vysoký smrek - tento rok pochádza z obce Macry v talianskej provincii Cuneo v Piemonte.

Rím 9. decembra (TASR) - Na Námestí sv. Petra v sobotu za účasti stoviek ľudí rozsvietili svetlá na vianočnom stromčeku a inaugurovali aj betlehem ako tradičné zobrazenie Ježišovho narodenia, informovala agentúra ANSA.

Doplnila, že tohtoročný betlehem je pripomenutím 800. výročia prvého betlehema, ktorý sv. František z Assisi postavil v roku 1223 v dedinke Greccio v talianskom kraji Umbria.

Vianočný stromček na Svätopeterskom námestí - 25 metrov vysoký smrek - tento rok pochádza z obce Macry v talianskej provincii Cuneo v Piemonte. Betlehem Vatikánu darovala stredotalianska diecéza Rieti.

Delegácie z oboch lokalít prijal v sobotu v Aule Pavla VI. pápež František, ktorý vo svojom príhovore okrem iného pripomenul aj utrpenie kresťanov vo Svätej zemi. Vyzval "preukázať týmto našim bratom a sestrám, najmä deťom a ich rodičom, našu blízkosť a duchovnú podporu".

Dodal, že "to, čo sa stalo v Betleheme pred viac ako 2000 rokmi...by v nás malo prebudiť túžbu po tichu a modlitbe v našom často uponáhľanom živote".

Pápež na stretnutí pripomenul dôležitosť starostlivosti o životné prostredie, pričom zdôraznil, že dôležité sú "malé gestá, gestá úcty a vďačnosti za Božie dary".

Ako príklad uviedol, že vianočný strom na Námestí sv. Petra zdobia okrem svetiel aj "plesnivce alpínske", ktoré však boli vypestované v nížinách, pretože tie rastúce vysoko v horách sú v Taliansku chránené.

Vatikán okrem toho informoval, že drevo z kmeňa smreku sa neskôr použije na výrobu hračiek pre deti v núdzi.