< sekcia Zahraničie

Na Novom Zélande protestovali tisícky ľudí proti zabitiu Floyda

Chlapec drží papier s nápisom "Som ďalší ?" počas protestu proti policajnému zásahu 29. mája 2020. Foto: TASR/AP

Najväčšia demonštrácia sa konala v meste Auckland, kde protestovalo okolo 2000 ľudí, a menšie v mestách Christchurch a Wellington.

Wellington 1. júna (TASR) - Tisícky ľudí pochodovalo v pondelok v niekoľkých novozélandských mestách na protest proti smrti Afroameričana Georgea Floyda v Spojených štátoch, ktorý zomrel po zásahu polície, píše agentúra AFP.

Najväčšia demonštrácia sa konala v meste Auckland, kde protestovalo okolo 2000 ľudí, a menšie v mestách Christchurch a Wellington. Protesty boli na rozdiel od násilných demonštrácií v Spojených štátoch pokojné.

Demonštranti niesli transparenty s nápismi "Bez spravodlivosti nie je mier" či "Na životoch černochov záleží" (Black Lives Matter), čím odkazovali na rovnomenné celoamerické hnutie bojujúce za práva Afroameričanov.

Podľa jedného z organizátorov protestov, nigérijsko-novozélandského hudobníka Mazbou Q, tieto demonštrácie nie sú iba o smrti Floyda.

"Súčasná perzekúcia černošskej komunity je trvajúcim fenoménom. Tá istá nadradenosť belochov, ktorá viedla k zabitiam černochov v Spojených štátoch, existuje aj tu na Novom Zélande," povedal Mazbou Q protestujúcim.

"Žiadame rasovú a ekonomickú spravodlivosť. Na životoch černochov záleží, na životoch domorodcov záleží, na životoch moslimov záleží," vyhlásila ďalšia rečníčka, aktivistka Josephine Vargheseová.

Vlani sa na Novom Zélande odohral najhorší teroristický útok v dejinách tejto ostrovnej krajiny. Streľba v Christchurchi si vyžiadala 51 obetí a 50 ďalších ľudí utrpelo zranenia.

K skutku sa priznal 28-ročný Austrálčan Brenton Tarrant, ktorého vzorom bol nórsky pravicový extrémista a masový vrah Anders Breivik. Ten v roku 2011 zastrelil 77 ľudí.

Afroameričan Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku.

Zatknutý sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré sa zmenili na násilnosti.