Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Na pochode za referendum o brexite sa zúčastnili státisíce ľudí

Desiatky tisícok Britov vyšli v sobotu 20. októbra 2018 do ulíc Londýna, aby na pochode ulicami hlavného mesta krajiny a na následnom záverečnom mítingu požadovali druhé referendum o brexite. Protestná akcia organizátorov z kampane "People's Vote", ktorý očakávajú na nej celkovú účasť viac ako 100.000 ľudí, by mala vyvrcholiť v neskorých popoludňajších hodinách záverečným mítingom neďaleko sídla britského parlamentu, vyplýva zo správy tlačovej agentúry DPA Foto: TASR/AP

Britské médiá podľa agentúry DPA odhadujú, že táto demonštrácia by mohla byť najväčším protestom tohto druhu za posledných 15 rokov.

Londýn 20. októbra (TASR) - Státisíce Britov sa v sobotu zišli v Londýne na pochode, ktorým sa domáhajú referenda o dohode o odchode Británie z EÚ.

Odhady počtu účastníkov sa v závislosti od zdroja rôznia - spravodajský portál Sky News informoval o 250.000 až pol milióne ľudí, zatiaľ čo denník Daily Mirror píše o 670.000 demonštrantoch. Polícia zatiaľ o počte účastníkov pochodu neuviedla.

Britské médiá podľa agentúry DPA odhadujú, že táto demonštrácia by mohla byť najväčším protestom tohto druhu za posledných 15 rokov.

Organizátori pôvodne očakávali, že na akciu príde okolo 100.000 ľudí. Medzi pochodujúcimi bol aj londýnsky primátor Sadiq Khan i proeurópski poslanci vládnych konzervatívcov. Nechýbali ani známi ľudia zo šoubiznisu, napríklad spevák Bob Geldof či herec Brian Cox. Opoziční labouristi hovoria o "historickom momente demokracie" v krajine. Zástanca konania druhého referenda, exminister Andrew Adonis, označil sobotné protesty za začiatok konca pre brexit.

Trasa protestného pochodu viedla z Hyde Parku cez Trafalgarské námestie k Westminsteru pred sídlo britského parlamentu.

Sprievod ľudí, ktorí žiadajú druhé referendum o brexite, ochromil dopravu v centre Londýna; niektoré stanice metra museli kvôli návalu ľudí uzavrieť. V uliciach meste hrali hudobné skupiny, mnohí ľudia v sprievode boli zabalení do vlajok EÚ či mali transparenty, často aj s hanlivými výrokmi na adresu hlavných iniciátorov brexitu a ich prívržencov.