Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. apríl 2024Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Na poľskej železnici niekto vysypal z troch vagónov ukrajinskú repku

Na archívnej snímke poľskí farmári protestujú v poľskom meste Poznaň. Foto: TASR/AP

Ukrajinský vicepremiér a minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov incident odsúdil a vyzval poľskú vládu, aby vinníkov potrestala.

Varšava 23. februára (TASR) - Na poľskej železnici pri hraniciach s Ukrajinou v piatok neznáme osoby vysypali z troch vagónov repku, potvrdila to tamojšia polícia. Ide o druhý podobný incident tento týždeň. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Ukrajinský vicepremiér a minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov incident odsúdil a vyzval poľskú vládu, aby vinníkov potrestala. "Neznáme osoby poškodili tri vagóny s repkou. Išlo o tranzitný náklad, ktorý cez Poľsko smeroval do Hamburgu v Nemecku," napísal v piatok Kubrakov na sieti X. Páchatelia by podľa neho mali byť okamžite dolapení a potrestaní, aby "sa ďalší nenechali zlákať k napodobňovaniu tohto činu".

Poľská polícia pre agentúru AFP uviedla, že v utorok menšia skupina protestujúcich poľnohospodárov otvorila nákladné vagóny na hraničnom priechode Mesyka a vysypala na koľaje obilie.

Podobný incident sa odohral aj 11. februára, keď poľskí poľnohospodári zastavili na poľskej strane hraničného priechodu pri Dorohusku tri nákladné autá vezúce ukrajinské obilie a vysypali z nich obilie na cestu.

Poľskí poľnohospodári protestujú proti "nekontrolovanému" dovozu agroproduktov z Ukrajiny a blokujú spoločné hranice. V mnohých európskych krajinách poľnohospodári zároveň protestujú proti zelenej politike Európskej únie a súvisiacim rastom nákladov a vysokým cenám pohonných hmôt.