Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 27. apríl 2025Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Na rozhodcovskom súde v Haagu pokračuje spor medzi Ruskom a Ukrajinou

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Stály rozhodcovský súd bol zriadený v roku 1899 a je najstarším súdom tohto typu na svete.

Haag 23. septembra (TASR) - Rusko a Ukrajina sa v pondelok stretli na Stálom rozhodcovskom súde v Haagu v súvislosti s dlhotrvajúcim sporom o prístup k pobrežným vodám okolo anektovaného polostrova Krym. Ten Rusko obsadilo v roku 2014, teda osem rokov pred spustením vojenskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Následne Moskva spustila výstavbu Kerčského mosta, ktorý anektovaný polostrov prepojil s ruským Krasnodarským krajom. Ukrajina tvrdí, že týmto konaním Rusko porušuje morské právo a privlastňuje si medzinárodné vody. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.

Hlavný predstaviteľ Ukrajiny Anton Korinevič na súde v Haagu obvinil Rusko z toho, že si myslí, že stojí nad medzinárodným právom a môže "hrať podľa vlastných pravidiel." Uviedol, že "Ukrajina je tu preto, aby dokázala, že Rusko mnohokrát porušilo morské právo, a aby ukázala, že ho nemôže slobodne prepisovať."

Korinevič poukázal na to, že Kerčský most bráni medzinárodnej lodnej doprave, ktorú podľa neho brzdia aj nadmerné ruské kontroly. "Rusko teraz považuje Kerčský prieliv, Azovské more a možno aj časť Čierneho mora za svoje teritoriálne vody," povedal Korinevič, ktorý dodal, že "Rusko chce, aby sa tieto vody považovali za súčasť jeho impéria 21. storočia."

Po invázii na Ukrajinu Rusko zaútočilo na ukrajinské oblasti na pobreží Azovského mora. Kontrolu nad týmito územiami skonsolidovalo v máji 2022 po dobytí pobrežného mesta Mariupol. Moskva preto v súčasnosti ovláda celé pobrežie Azovského mora a považuje ho za svoje vnútorné vody.

Ruský predstaviteľ Gennadij Kuzmin uviedol, že obvinenia Kyjeva sú "úplne neopodstatnené a beznádejné." Uviedol, že po anexii Krymu sú sporné vody vnútrozemskými vodami Ruska a preto nie sú predmetom medzinárodného práva. Výstavbu Kerčského mosta obhajoval tým, že Ukrajina blokovala prístup na Krym zo svojho územia.

"Všetky tvrdenia Ukrajiny sú nepodložené, nespadajú do jurisdikcie tohto súdu a mali by byť v celom rozsahu zamietnuté," vyhlásil Kuzmin.

Spor medzi oboma krajinami sa tiahne od roku 2016. V roku 2019 Moskva vzniesla námietku a uviedla, že tento spor nie je v pôsobnosti Stáleho rozhodcovského súdu. Súd v roku 2020 rozhodol v prospech Ruska a požiadal Ukrajinu, aby v tejto veci opätovne podala žalobu.

Stály rozhodcovský súd bol zriadený v roku 1899 a je najstarším súdom tohto typu na svete. Rieši spory medzi krajinami a ďalším stranami, ktoré sa týkajú zmlúv akou je napríklad Dohovor OSN o morskom práve. Pojednávanie v tejto veci potrvá do 5. októbra. Súdu však často trvá mesiace až roky kým vydá rozhodnutie.

VIDEO: Premiér: Bez transakčnej dane nie je konsolidácia možná

Vyzval opozíciu, aby si to uvedomila.

,aktualizované 

- Novým nemeckým ministrom zahraničných vecí vo vláde dezignovaného kancelára Friedricha Merza by sa mohol stať konzervatívny politik Johann Wadephul z radov kresťanských demokratov (CDU).

- Medzi Veľkými Levármi a Malackami je aktuálne zastavená železničná doprava. Krátko po 12.00 h totiž v úseku došlo k zrážke vlaku so ženou.

- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.

- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.

- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín

- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.

- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.

- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Od mája budú otvorené inteligentné laboratóriá - SmartLaby v 50 verejných knižniciach po celom Slovensku.

- Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka

- Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo prostredníctvom 149 dronov, uviedli v nedeľu ukrajinské vzdušné sily.

- Klub vojenskej histórie (KVH) Hodošík pôsobí v Stakčíne v okrese Snina, v regióne poznačenom dejinami oboch svetových vojen.

- Čínska pobrežná stráž prevzala kontrolu nad sporným ostrovčekom v blízkosti hlavného filipínskeho vojenského stanovišťa v Juhočínskom mori, tvrdia miestne médiá

- Peľová sezóna trvá od januára do konca októbra. Počas jarného obdobia dominujú alergény liesky, jelše a brezy, v lete potom peľ tráv a na jeseň burín.

- Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.

- Palestínske militantné hnutie Hamas je pripravené na komplexnú dohodu o prímerí s Izraelom, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.

- Severná Kórea kritizovala japonského premiéra Šigeru Išiba za to, že poslal obetný dar do kontroverznej vojenskej svätyne v Tokiu a označila tento čin za ďalší dôkaz militarizačných snáh Japonska.