Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. jún 2023Meniny má Margaréta
< sekcia Zahraničie

Na ruskú štátnu banku VTB zaútočili hackeri

Na archívnej snímke z 28. februára 2022 ľudia stoja v rade, aby si vybrali peniaze z bankomatu VTB banky v centre Moskvy. Foto: TASR/AP

Po invázii ruskej armády na Ukrajinu sa terčom podobných počítačových útokov stalo už viacero vládnych subjektov a štátnych spoločností v Rusku.

Londýn/Moskva 6. decembra (TASR) - Štátom vlastnená ruská banka VTB v utorok oznámila, že jej infraštruktúru zasiahol počítačový útok, ktorý označila za najmasívnejší v celej histórii banky. Predstavitelia VTB tvrdia, že útok bol podniknutý zo zahraničia.

Vo vyhlásení banky sa uvádza, že ide o útok DDoS, pri ktorom sa hackeri pokúšajú zaplaviť sieť nezvyčajne vysokým objemom prevádzkových údajov, aby ju paralyzovali. TASR správu prevzala zo stanice Sky News.

Banka zdôraznila, že všetky jej systémy fungujú v normálnom režime a údaje klientov sú spoľahlivo chránené, pričom však v dôsledku protiopatrení počítačových technikov môže dôjsť k dočasným výpadkom v prevádzke bankových aplikácií a internetovej verzie VTB. Útok DDoS bol vopred naplánovaný a rozsiahly, dodala banka.

Ako informovala spravodajská televízia Sky News, časť klientov banky hlásila, že sa nemôže dostať do mobilnej aplikácie ani na webovú stránku banky.

VTB tiež uviedla, že väčšia časť útokov prichádzala zo zahraničných segmentov internetu. Niektoré však boli generované z ruských IP adries, ktoré mohli byť zapojené do kybernetického podvodu. Banka má v úmysle odovzdať ruské IP adresy orgánom činným v trestnom konaní.

Po invázii ruskej armády na Ukrajinu sa terčom podobných počítačových útokov stalo už viacero vládnych subjektov a štátnych spoločností v Rusku. Medzi nimi boli webové stránky Kremľa, leteckej spoločnosti Aeroflot a sporiteľne Sberbank.

Banka VTB - podobne ako niekoľko ďalších ruských bánk - podlieha medzinárodným sankciám uvaleným na Rusko kvôli rozpútaniu vojny na Ukrajine.