Quantcast
< sekcia Zahraničie

Na Taiwan pricestovala delegácia amerického Kongresu

Na tejto fotografii, ktorú zverejnilo taiwanské ministerstvo zahraničných vecí, americký demokratický senátor Ed Markey z Massachusetts vľavo pózuje s námestníkom ministra zahraničných vecí taiwanského ministerstva zahraničných vecí Alexandrom Tah-ray Yui po prílete na medzinárodné letisko Taoyuan neďaleko Taipei na Taiwane. v nedeľu 14. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Päťčlenná delegácia je vedená senátorom štátu Massachusetts Edwardom Markeym. Návštevu Taiwanu, ktorá bude trvať do pondelka, absolvujú v rámci turné po ázijských krajinách.

Tchaj-pej 14. augusta (TASR) - Delegácia zložená z členov oboch komôr Kongresu Spojených štátov v nedeľu pricestovala na Taiwan. Uviedol to Americký inštitút na Taiwane (AIT), ktorý de facto funguje ako americké veľvyslanectvo na tomto samosprávnom ostrove. TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

Táto návšteva sa koná niekoľko dní po tom, ako Čína v reakcii na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov (dolná komora Kongresu) Nancy Pelosiovej na Taiwane, spustila v Taiwanskom prielive rozsiahle vojenské cvičenia, pripomína AFP.

Lietadlo s členmi amerického Kongresu pristálo v Tchaj-peji podľa taiwanskej televízie okolo 19.00 h miestneho času (13.00 h SELČ). Päťčlenná delegácia je vedená senátorom štátu Massachusetts Edwardom Markeym. Návštevu Taiwanu, ktorá bude trvať do pondelka, absolvujú v rámci turné po ázijských krajinách.

Americkí zákonodarcovia sa majú stretnúť s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a ďalšími vrcholnými predstaviteľmi tohto ostrova. Diskutovať budú o americko-taiwanských vzťahoch, regionálnej bezpečnosti, obchode a investíciách, napísal AIT.

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na návštevu americkej delegácie uviedlo, že ide o ďalší znak vrúcnych vzťahov medzi Tchaj-pejom a Washingtonom.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking v stredu upozornil, že na tomto ostrove nebude tolerovať "separatistické aktivity" a v nevyhnutnom prípade nevylúčil možnosť vojenského zásahu. Pelosiovej návštevu, ktorá sa uskutočnila 2. augusta, považovala Čína za provokáciu, za ktorú USA "zaplatia".