Quantcast
< sekcia Zahraničie

Na Ukrajine stúpa počet nehôd zapríčinených alternatívnym vykurovaním

Žena a jej kolega sa rozprávajú v tzv. "centre neporaziteľnosti" v meste Buča v Kyjevskej oblasti v pondelok 28. novembra 2022. Ide o stan, kde majú ľudia prístup k teplu, vode či internetovej a mobilnej sieti. Foto: TASR/AP

Zvýšil sa počet požiarov a výbuchov vo výškových budovách a rodinných domoch, uviedli hasiči.

Kyjev 30. novembra (TASR) — Deväť ľudí zahynulo za posledných 24 hodín na Ukrajine pri požiaroch spôsobených nedodržaním pravidiel požiarnej bezpečnosti, informuje v stredu agentúra AFP.

K takýmto nehodám dochádza podľa miestnych úradov čoraz viac, keďže Ukrajinci sú v dôsledku ruských útokov na energetickú sieť nútení uchyľovať sa k alternatívnym spôsobom vykurovania.

Ruské útoky v ostatných týždňoch odrezali v ostatných týždňoch od dodávok prúdu a vody na Ukrajine milióny ľudí. Mnohí z nich sa tak uchýlili k využívaniu núdzových generátorov a tlakových fliaš, respektíve plynových bômb.

Výpadky prúdu spôsobené útokmi viedli podľa ukrajinskej záchrannej služby k nárastu nehôd zapríčinených porušením pravidiel požiarnej bezpečnosti. Za uplynulých 24 hodín vypuklo podľa záchranárov vyše 130 takýchto požiarov, pri ktorých zahynulo deväť ľudí a osem utrpelo zranenia.

"Zvýšil sa počet požiarov a výbuchov vo výškových budovách a rodinných domoch," uviedli hasiči. Ruské útoky na civilnú infraštruktúru odsúdil v stredu aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý ich označil za "barbarské".

"Rusko v ostatných týždňoch zbombardovalo viac ako tretinu ukrajinskej energetickej infraštruktúry, čím uvrhlo milióny ľudí do zimy," povedal Blinken po stretnutí s rezortnými kolegami z členských krajín NATO v Bukurešti.