Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Na Ukrajine zadržali člena Národnej gardy, zabil päť ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

K streľbe došlo podľa predchádzajúcich správ v továrni leteckého priemyslu Južmaš v oblasti mesta Dnipro a útočník začal páliť útočnou puškou kalašnikov.

Kyjev 27. januára (TASR) - Na Ukrajine vo štvrtok zadržali člena Národnej gardy, ktorý spustil streľbu v továrni v strednej časti štátu, zabil päť ľudí a hneď potom ušiel. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Polícia práve zadržala (podozrivého) Artema Riabčuka v Dnepropetrovskej oblasti... Ďakujem všetkým príslušníkom polície, ktorí si splnili svoju prácu," uviedol vo vyhlásení ukrajinský ministerstva vnútra Denys Monastyrskyj, ktorého citovala agentúra UNIAN.

Minister zdôraznil, že zadržaný bude za svoje činy niesť zodpovednosť podľa zákona, pričom na základe jeho príkazu bude zostavená komisia na vyšetrenie okolností, ktoré viedli k tomuto činu 21-ročného príslušníka gardy, ktorý mal "chrániť svoju krajinu a starať sa o bezpečnosť, a nie strieľať do svojich kolegov".

Podľa Monastyrského sa Riabčuk podrobí aj vyšetreniu psychológov.

Ukrajinské bezpečnostné zložky zverejnili zo zatýkania podozrivého muža fotografie, na ktorých vidno, že ich príslušníci odobrali pri zatýkaní Riabčukovi aj zbraň — útočnú pušku kalašnikov.

Ukrajinský rezort vnútra predtým informoval, že ozbrojený člen Národnej gardy po čine ušiel a pátrajú po ňom.

K streľbe došlo podľa predchádzajúcich správ v továrni leteckého priemyslu Južmaš v oblasti mesta Dnipro a útočník začal páliť útočnou puškou kalašnikov. Okrem spomínaných piatich obetí zranil ďalších päť ľudí.

Incident sa stal okolo 03.40 h miestneho času (02.40 h SEČ) po tom, ako strelcovi dali na začiatku služby zbraň.

Ukrajinské ministerstvo vnútra uviedlo, že "motívy tohto zločinu ešte nie sú známe". Dodalo tiež, že na miesto bol vyslaný veliteľ Národnej gardy Nikolaj Balan.

Armádu bývalej sovietskej republiky sužovala v 90. rokoch minulého storočia šikana. Tento trend sa podľa ľudskoprávnych organizácií zlepšil, ale často vyústi do samovrážd alebo vrážd.

V štátnom podniku Južmaš sa vyrába a testuje materiál súvisiaci s obranou, leteckou navigáciou a poľnohospodárstvom, uvádza webová stránka tejto továrne.