Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Zahraničie

V Rumunsku našli ďalšie úlomky možného ruského dronu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rusko v poslednom období opakovane útočí na ukrajinské prístavy Reni, Izmajil a Kilija, ktoré sú na dohľad od rumunských obcí na opačnom brehu rieky Dunaj.

Bukurešť 13. septembra (TASR) - Na území Rumunska sa v stredu našli ďalšie úlomky možného ruského dronu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters odvolávajúcej sa na rumunskú vládu.

Rusko už viackrát útočilo dronmi na ukrajinský prístav Izmajil, kde na druhom brehu Dunaja leží Rumunsko. Ak sa podozrenie o ruskom drone potvrdí, bude to za posledné dni už tretí prípad na území Rumunska, ktoré je členským štátom Severoatlantickej aliancie.

"Posádka vrtuľníka IAR 330 Puma rumunských vzdušných síl... (identifikovala) úlomky, ktoré mohli pochádzať z dronu, boli rozptýlené na ploche niekoľkých desiatok metrov," uviedlo rumunské ministerstvo obrany. Úlomky boli viditeľné v okolí obcí Nufarul a Victoria ležiacich v župe Tulcea.

Rumunské ministerstvo obrany okrem informácie o nájdených úlomkoch odsúdilo ruské útoky na civilnú infraštruktúru v ukrajinských dunajských prístavoch. "Takéto útoky sú neodôvodnené a sú vo vážnom rozpore s pravidlami medzinárodného humanitárneho práva," uviedlo vo vyhlásení.

Rusko v poslednom období opakovane útočí na ukrajinské prístavy Reni, Izmajil a Kilija, ktoré sú na dohľad od rumunských obcí na opačnom brehu rieky Dunaj.

Rumunsko začalo v reakcii na útoky aj objavené úlomky dronov posilňovať monitorovanie a bezpečnosť svojho vzdušného priestoru. V utorok začalo aj s výstavbou dvoch protileteckých krytov pre obyvateľov pohraničnej dediny Plauru.