Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Zahraničie

Na základňu koalície vedenej USA v Sýrii boli z Iraku vypálené rakety

Na archívnej snímke americkí vojaci. Foto: TASR/AP

Iracké sily podľa svojho vyhlásenia začali rozsiahlu pátraciu operáciu na severe irackej provincie Ninive, našli vozidlo, ktoré bolo pri útoku použité a zničili ho.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Damask 22. apríla (TASR) - Viacero rakiet bolo vypálených v nedeľu z oblasti na severe Iraku na vojenskú základňu v Sýrii, na ktorej sú umiestnení aj príslušníci medzinárodnej koalície pod vedením USA, oznámili iracké bezpečnostné zložky. Informuje TASR podľa agentúry AFP.

Iracké sily uviedli, útočníci na základňu medzinárodnej koalície na sýrskom území udreli približne o 21.50 h miestneho času (20.50 h SELČ). Ide o prvý výraznejší útok voči koaličným silám za obdobie niekoľkých týždňov, pripomína AFP.

Iracké sily podľa svojho vyhlásenia začali rozsiahlu pátraciu operáciu na severe irackej provincie Ninive, našli vozidlo, ktoré bolo pri útoku použité a zničili ho.

Šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán uviedol, že viacero rakiet bolo vypálených z územia Iraku na základňu, kde sú umiestnení aj americkí vojaci. Z útoku obvinil alianciu viacerých skupín, ktoré podporuje Irán.

Táto aliancia sa prihlásila k zodpovednosti za väčšinu útokov na americké sily v období od vlaňajšieho októbra do februára tohto roka, pripomína AFP. Aliancia tvrdí, že koná v rámci solidarity s Palestínčanmi a takisto vyjadruje hnev s podporou USA pre Izrael vo vojne v Pásme Gazy.

Koalícia pod vedením Spojených štátov od roku 2014 bojovala proti organizácii Islamský štát, ktorá vtedy obsadila rozsiahle časti Iraku a Sýrie. V rámci nej v Iraku stále pôsobí približne 2500 príslušníkov amerických ozbrojených síl a ďalších asi 900 v Sýrii.