Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Na zámku vo Versailles bola pred 105 rokmi podpísaná mierová zmluva

Versailles Foto: TASR/AP

Na zámku vo Versailles pri Paríži sa prvýkrát na medzinárodnej scéne hovorilo o vojne ako o zločine a o potrestaní vojnových zločincov.

Versailles/Bratislava 27. júna (TASR) - Prvá svetová vojna, dovtedy najkrutejšia vojna v dejinách ľudstva, sa oficiálne skončila Versailleskou mierovou zmluvou. V piatok 28. júna uplynie od jej podpísania 105 rokov.

Mierová konferencia sa začala 18. januára 1919 s cieľom definitívne ukončiť prvú svetovú vojnu a pripraviť mierovú zmluvu s Nemeckom. Československú delegáciu viedol na konferencii premiér Karel Kramář, jej generálnym tajomníkom bol popredný slovenský diplomat Štefan Osuský.

Na zámku vo Versailles pri Paríži sa prvýkrát na medzinárodnej scéne hovorilo o vojne ako o zločine a o potrestaní vojnových zločincov. Hostiteľ a francúzsky premiér Georges Benjamin Clemenceau v otváracom príhovore vyhlásil: "Nie je to len mier pre kontinenty, je to mier pre ľudstvo." Predstavitelia víťazných mocností rokovali viac ako päť mesiacov pokiaľ dospeli k dohode.

Konferencia vyústila do Versaillskej mierovej zmluvy, ktorá bola podpísaná v - do posledného miesta zaplnenej Zrkadlovej sieni Versaillského paláca 28. júna 1919, teda presne päť rokov po sarajevskom atentáte, vedúcom k rozpútaniu prvej svetovej vojny. Dokument, ktorý mal 200 strán a pozostával zo 440 článkov, nadobudol účinnosť 10. januára 1920.

V súlade s literou zmluvy Nemecko, ktoré stratilo všetky kolónie, muselo odstúpiť časť svojho územia iným štátom - napríklad Francúzsko získalo Alsasko-Lotrinsko, časť západného Pruska a Poznaň pripadli Poľsku a Hlučínsko na juhu Horného Sliezska získalo podľa článku 83 Československo.

Nemecko muselo zaplatiť vysoké vojnové reparácie – konkrétne v rokoch 1919 – 1920 a v prvých štyroch mesiacoch roku 1921 čiastku rovnajúcu sa dvadsiatim miliardám mariek. Ďalej si v zbrani mohlo ponechať iba obmedzený počet vojakov a výzbroje, pričom zrušená bola aj všeobecná branná povinnosť. Taktiež sa muselo vzdať vojnového loďstva a časti priemyslu.

Charakter morálnych sankcií zahŕňal článok 231 mierovej zmluvy. Hovorilo sa v ňom o zodpovednosti Nemecka za vojnu, ktoré bolo označené za iniciátora vojny a porazený štát s tým, že je zodpovedné za všetky straty a škody spôsobené vojnou. Medzi morálne sankcie možno zaradiť aj rozhodnutie, že Nemecko sa nemohlo stať zakladajúcim členom Spoločnosti národov. Členom tejto novovzniknutej medzinárodnej organizácie sa stalo až v roku 1926. Vystúpilo z nej v roku 1933, po nástupe Hitlera k moci.

Keď veľmoci predložili 7. mája 1919 nemeckej delegácii podmienky uzavretia mieru zdvihla sa proti nej búrka odporu a nemecká vláda sa pokúsila o ich zmiernenie. V Nemecku sa totiž zmluva, ktorá sa pripravovala bez jeho účasti, považovala za nadiktovaný mier s potupnými podmienkami.

Jedným z tých, ktorý sa najviac zasadzoval za podpísanie Versailleskej mierovej zmluvy bol americký prezident Woodrow Wilson. Doma však utŕžil drvivú porážku. Po dvoch mesiacoch búrlivých diskusií americký Senát 18. novembra 1919 zmluvu neschválil. Pomer hlasov bol 53 "proti" prijatiu a len 38 "za". Kritika republikánov sa sústredila najmä na článok desať týkajúci sa Spoločnosti národov, v ktorom podľa nich chýbalo jasné deklarovanie faktu, že USA nemôžu poskytovať vojenskú pomoc napadnutým štátom bez predchádzajúceho súhlasu Kongresu.

Rozhodnutie senátorov znamenalo, že Spojené štáty sa nikdy nestali členmi Spoločnosti národov, predchodkyne Organizácie Spojených národov (OSN), s ideou ktorej prišiel práve americký prezident Wilson.

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.