< sekcia Zahraničie

Nahá aktivistka protestovala proti poľskému zákonu o interrupciách

Aktvistka zo skupiny Femen vykrikuje počas pochodu odporcov interupcií, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Odteraz budú interrupcie v Poľsku zákonom povolené len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky alebo je dôsledkom znásilnenia či incestu.

Kyjev 26. októbra (TASR) - Nahá členka radikálnej feministickej skupiny Femen v pondelok protestovala pred poľským veľvyslanectvom v Kyjeve, aby tak vyjadrila svoj negatívny postoj voči zákonu, ktorý v Poľsku takmer úplne zakazuje interrupcie. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Na trupe ženy sa vynímal anglický nápis "Moje telo je moja voľba", pričom z úst jej viselo niekoľko vešiakov na šaty - symbolov, ktoré reprezentujú nelegálne prerušenie tehotenstva.

Počas dňa sa v blízkosti ambasády vyskytlo niekoľko desiatok aktivistov, ktorí vyslovili poľským ženám podporu.

Minulý týždeň poľský ústavný súd rozhodol, že súčasný zákon, ktorý povoľuje umelé prerušenie tehotenstva v prípade poškodenia plodu, je "nezlučiteľný" s ústavou. Rozhodnutie vyvolalo v krajine protesty. Poľsko totiž patrí medzi krajiny EÚ s najprísnejšími pravidlami v oblasti umelého prerušenia tehotenstva.

Médiá uvádzajú, že Ukrajinu často Poľky vyhľadávajú najmä pre liberálnejší prístup k interrupciám.

Odteraz budú interrupcie v súlade so súdnym verdiktom v Poľsku zákonom povolené len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky alebo je dôsledkom zakázaného konania, ako napríklad znásilnenia či incestu.