Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Najviac poslancov zo strednej a východnej Európy má vo vedení ECR

Na snímke poslanci Európskeho parlamentu sa stavajú do radu, aby mohli hlasovať v tajnom hlasovaní počas otvorenia ustanovujúcej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu po júnových voľbách v utorok 16. júla 2024 v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Druhou najsilnejšou skupinou v EP je S&D, so 136 poslancami, do svojho 11-členného vedenia na čele so Španielkou Iratxe Garcíovou Pérezovou.

Brusel/Štrasburg 16. júla (TASR) - Pred ustanovujúcou schôdzou v poradí 10. Európskeho parlamentu (EP), ktorý bude fungovať v období 2024 - 2029, bola potvrdená existencia ôsmych politických skupín. Tie budú tvoriť politiku europarlamentu a vytvárať spojenectvá pre prijímanie budúcej európskej legislatívy. Okrem skupiny socialistov a demokratov (S&D) majú všetky ostatné frakcie vo svojom vedení aj zástupcov krajín strednej a východnej Európy, pričom spolu ich je 25, informuje spravodajca TASR.

Najväčšou a najvplyvnejšou skupinou v EP je Európska ľudová strana (EPP), ktorá má 188 kresiel v 720-člennom parlamente. Vo vedení EPP je 11 poslancov, na čele s Manfredom Weberom. K desiatim podpredsedom skupiny patrí aj poľský poslanec Andrzej Halicki, rumunský poslanec Sigfried Murešan, Romana Tomcová zo Slovinska a Željana Zovková z Chorvátska.

Druhou najsilnejšou skupinou v EP je S&D, so 136 poslancami, do svojho 11-členného vedenia na čele so Španielkou Iratxe Garcíovou Pérezovou zvolila zástupcov 11 krajín, avšak nikoho z krajín strednej a východnej Európy. V predošlom vedení S&D bol napríklad rumunský poslanec Victor Negrescu.

Treťou najsilnejšou frakciou s 84 mandátmi sa stali Patrioti pre Európu. Vo vedení novej politickej množiny rôznych populistických a euroskeptických strán sú aj dvaja stredourópania. Šéfom frakcie je Jordan Bardella z Francúzska a k viceprezidetom patrí aj Kinga Gálová z Maďarska a Klára Dostálová z Česka.

Európski konzervatívci a reformisti (ECR) majú 78 kresiel a patrí im štvrtá priečka dôležitosti. Vo svojom užšom deväťčlennom vedení, na čele s Talianom Nicolom Proccacinim a Poliakom Joachimom Brudziňskim, je aj Alexander Vondra z Česka, vo funkcii podpredsedu a Poliak Kosma Zlotowski ako jeden z dvoch pokladníkov. V širšom 18-člennom vedúcom výbore je aj Stjepo Bartulica z Chorvátska, Adam Bielan z Poľska, Cristian Terheš a Claudiu-Richard Tarziu z Rumunska, Waldemat Tomaszewski z Litvy, Veronika Vrecionová z Česka, Robert Zile z Lotyška, Ivajlo Valčev z Bulharska a Jaak Madison z Estónska.

Liberáli z Obnovme Európu (RE) sa so 77 poslancami ocitli na piatej priečke v EP. Vo svojom deväťčlennom vedení, pod taktovkou Francúzky Valérie Hayerovej, má aj troch zástupcov "nových členských krajín" - Irenu Jovevu zo Slovinska, Ivarsa Ijabsa z Lotyšska a tretím je Dan Barna z Rumunska.

Šiestou skupinou v poradí sú Zelení. Na čele deväťčlenného výboru sú spolupredsedovia Bas Eickhout z Holandska a Terry Reintkeová z Nemecka a jedným z viceprezidetov je aj doterajší litovský eurokomisár Virginijus Sinkevičius.

Skupina Ľavica má 46 členov a v šesťčlennom vedení so spolupredsedami Manon Aubryovou z Francúzska a Martinom Schirdewanom z Nemecka nie je nikto z krajín strednej a východnej Európy. V širšom 12-člennom výbore je aj Anastasia Cojocaru z Rumunska.

Najnovšou a najmenšou frakciou s 25 členmi je Európa suverénnych národov (ESN), ktoré má zatiaľ päťčlenné vedenie. Spolupredsedami sú René Aust z Nemecka a Stanisław Tyszka z Poľska, dvaja z troch podpredsedov sú Milan Uhrík (Republika) zo Slovenska a Stanislav Stojanov z Bulharska.

T. Drucker predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách

Minister priblížil, že jednou z ambícii návrhu je priniesť viac flexibilných možností ako študovať.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.