Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Zahraničie

Najvyšší súd v Holandsku má krymský poklad prideliť Ukrajine

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Amsterdamské súdy v dvoch inštanciách už predtým takisto pridelili tento zlatý poklad Ukrajine.

Haag 28. januára (TASR) - Holandská generálna prokuratúra v Haagu odporučila v piatok najvyššiemu súdu krajiny, aby 2000-ročný skýtsky zlatý poklad pochádzajúci z piatich múzeí na Kryme definitívne pridelil Ukrajine.

Po rokoch právnych ťahaníc tak konečné rozhodnutie môže byť v prospech Kyjeva, informuje TASR na základe správy prevzatej z tlačovej agentúry DPA.

Sudcovia najvyššieho súdu sa spravidla riadia odporúčaním generálnej prokuratúry. Rozsudok sa očakáva v septembri.

Hodnotná zbierka skýtskeho zlata sa dostala na frontovú líniu konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Amsterdamské súdy v dvoch inštanciách už predtým takisto pridelili tento zlatý poklad Ukrajine. Krymské múzeá sa následne odvolali na najvyšší súd.

Všetko sa začalo výstavou archeologických kultúrnych pokladov Krymu v roku 2014 v Amsterdame. K stovkám artefaktov patrili zlato, klenoty, zbrane a masky. V tom istom roku však Krymský polostrov anektovalo Rusko.

Amsterdamské múzeum po ukončení výstavy neposlalo cenné artefakty späť, keďže nevedelo, kto bol v tej chvíli ich právoplatným vlastníkom.

Krymské múzeá - v súčasnosti pod ruskou správou - požadujú artefakty späť. Podľa Kyjeva sú však vlastníctvom ukrajinského štátu. Poklad sa nachádza na utajenom mieste v Holandsku.