Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Zahraničie

Nakazených koronavírusom je v Maďarsku viac, no nie je to nová vlna

Ilustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

K súčasnému rastu nákazy koronavírusom v Maďarsku virológ poznamenal, že omikron a jeho varianty sú mimoriadne nákazlivé, a preto sa rýchlo šíria.

Budapešť 15. augusta (TASR) - Počet nakazených novým druhom koronavírusu v Maďarsku aktuálne stúpa, avšak nejde o novú vlnu pandémie. Vyhlásil to v nedeľu v relácii komerčnej televízie RTL-Klub virológ Ferenc Jakab, zástupca rektora Péčskej univerzity, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa slov Jakaba sa koronavírus SARS-CoV-2 stal súčasťou "palety vírusov" a odteraz bude treba s ním rátať pravidelne. Na epidemickú vlnu sa bude potrebné pripraviť v jesennom a v zimnom období, keď bežne stúpajú počty respiračných ochorení.

K súčasnému rastu nákazy koronavírusom v Maďarsku virológ poznamenal, že omikron a jeho varianty sú mimoriadne nákazlivé, a preto sa rýchlo šíria. "Masové podujatia, letné dovolenky a nedostatok protiepidemických opatrení spoločne prispievajú k ľahšiemu a rýchlejšiemu šíreniu infekcie," zdôraznil.

Národné centrum zdravia (NNK) minulý týždeň oznámilo, že koncentrácia koronavírusu vo vzorkách odpadových vôd stúpa. Podľa minulotýždňových údajov pribudlo v Maďarsku za sedem dní vyše 18.000 infikovaných.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)