< sekcia Zahraničie

Nákladná loď narazila na plytčinu v morskej prírodnej rezervácii

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kapitán nenatočil loď včas a nasmeroval ju priamo na pobrežie, aj napriek opakovaným výzvam, ktoré mu takmer hodinu vysielali dispečeri lodnej dopravy na Korzike aj na neďalekej Sardínii.

Ajaccio 13. októbra (TASR) - Nákladná, 90 metrov dlhá loď Rhodanus narazila v nedeľu na plytčinu v chránenej morskej prírodnej rezervácii v Bonifáckom prielive, pri pobreží francúzskeho ostrova Korzika, ale k úniku paliva do mora zrejme nedošlo. Informovala o tom námorná polícia, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Loď Rhodanus, prevážajúca 2650 ton oceľových cievok, mala na palube sedem členov posádky a do problémov sa dostala v nedeľu nadránom v chránenej prírodnej rezervácii v ústí Bonifáckeho prielivu, keď minula vstup doň. Prieliv sa nachádza medzi ostrovmi Korzika a Sardínia.

Kapitán "nenatočil loď včas a nasmeroval ju priamo na pobrežie, aj napriek opakovaným výzvam", ktoré mu takmer hodinu vysielali dispečeri lodnej dopravy na Korzike aj na neďalekej Sardínii.

Nákladná loď uviezla v piesku, ale nenaklonila sa a nezdá sa, že by z nej vytieklo nejaké palivo, uviedla polícia vo vyhlásení.

Napriek tomu úrady preventívne zaviedli opatrenia proti znečisteniu životného prostredia.

"Loď je uviaznutá medzi malými ostrovmi prírodnej rezervácie v Bonifáckom prielive v chránenej oblasti, ktorá je environmentálne veľmi citlivá," povedal priamo na mieste riaditeľ rezervácie Jean-Michel Culioli. "Tá loď sa tam vôbec nemala ocitnúť. Sme stále v strehu," dodal riaditeľ.

Rezervácia s rozlohou vyše 80.000 hektárov je najväčšou európskou rezerváciou Francúzska. Pokladajú ju za raj pre potápačov a patrí k nej niekoľko malých ostrovov v prielive, ktorý oddeľuje francúzsku Korziku od talianskej Sardínie.

Na palubu lode vstúpila námorná polícia a z juhofrancúzskeho mesta Toulon vyrazil námorný vyšetrovací tím, ktorý preskúma škody.

Úrady zakázali plavbu lodí alebo iné námorné aktivity v okruhu jeden kilometer od uviaznutého plavidla.