< sekcia Zahraničie

Napi Gazdaság: USA čoskoro pošlú do Maďarska bojové vozidlá

Americká vlajka, ilustračné foto Foto: TASR/AP

O dočasnom prevelení tankov sa podľa denníka hovorilo už vo februári, keď Maďarsko navštívil veliteľ pozemných síl USA v Európe Ben Hodges.

Budapešť 22. júla (TASR) - Spojené štáty v blízkej budúcnosti pošlú do Maďarska vojenské autá a bojové vozidlá, napísal dnes denník Napi Gazdaság. Techniku by priviezli v rámci príprav Severoatlantickej aliancie, ktorá reaguje na ukrajinsko-ruský konflikt, tvrdí denník.

Na základe informácií bližšie nešpecifikovaných zdrojov Napi Gazdaság uviedol, že na budúci rok by mohli prísť aj obrnené bojové vozidlá typu Bradley, dokonca sa hovorilo aj o cvičení s americkými tankami M1 vo vojenskom výcvikovom priestore pri meste Várpalota, ležiacom severne od jazera Balaton.

O dočasnom prevelení tankov sa podľa denníka hovorilo už vo februári, keď Maďarsko navštívil veliteľ pozemných síl USA v Európe Ben Hodges. Po schôdzke sa rozhodlo, že do Maďarska príde viacero amerických jednotiek v rámci opatrení na posilnenie bezpečnosti východnej Európy.

Popri cvičení pozemných vojsk je v pláne aj spoločná príprava vojenského komanda. Medzinárodného cvičenia Brave Warrior sa zúčastní americký 2. strelecký pluk, ktorý privezie so sebou do Maďarska aj bojové vozidlá Stryker. Na jeseň by sa malo uskutočniť cvičenie spoločného prechodu bojovej techniky cez Dunaj, uviedol Napi Gazdaság.