Quantcast
< sekcia Zahraničie

NASA otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom

Na snímke štart americkej rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá vynesie do vesmíru sondu DART (Double Asteroid Redirection Test) a ktorá má dopadnúť na povrch mesiaca planétky Didymos s cieľom zmeniť jeho obežnú dráhu na Vanderbergovej leteckej základni v noci na 24. novembra 2021. Foto: TASR/AP

Ako uvádza NASA, ide o prvú misiu tohto druhu.

Washington 24. novembra (TASR) - Vesmírna sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorá má nárazom do asteroidu otestovať ochranu planéty Zem pred možnou zrážkou s kozmickým telesom, v stredu úspešne odštartovala z Vandenbergovej základne vesmírnych síl na pobreží Kalifornie. Informovala o tom NASA, ktorá udalosť streamovala naživo, píšu svetové tlačové agentúry.

Sondu v rámci misie s názvom Double Asteroid Redirect Test (DART) vyniesla do kozmu raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Raketa odštartovala z pobrežia Kalifornie o 22.21 h miestneho času (07.21 SEČ). Sonda má niekedy na prelome septembra a októbra budúceho roku rýchlosťou 6,7 kilometra za sekundu dopadnúť na povrch Dimorfa – mesiaca oveľa väčšej planétky Didymos – s cieľom zmeniť jeho obežnú dráhu. Dimorfos a Didymos obiehajú okolo Slnka spoločne.

Ako uvádza NASA, ide o prvú misiu tohto druhu. Jej cieľom je aspoň nepatrne zmeniť pohyb 160-metrového vesmírneho objektu Dimorfos. Kolízia by mala zmeniť rýchlosť obehu tohto telesa okolo Didyma o zlomok percenta, čo by malo byť dosť na to, aby to bolo možné sledovať a zmerať pomocou ďalekohľadov na Zemi. Experiment by mal overiť, či je možné týmto spôsobom odkláňať planétky a meteority, ktoré by sa potenciálne mohli zraziť so Zemou.

Na snímke štart americkej rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá vynesie do vesmíru sondu DART (Double Asteroid Redirection Test) a ktorá má dopadnúť na povrch mesiaca planétky Didymos s cieľom zmeniť jeho obežnú dráhu na Vanderbergovej leteckej základni v noci na 24. novembra 2021.
Foto: TASR/AP


Binárny systém Didymos nepredstavuje pre planétu Zem nebezpečenstvo. Tento objekt bol vybraný za účelom otestovať možnosti ovplyvňovania trajektórie telies pomocou kinetickej energie spoločne – teda prostredníctvom nárazu. Výsledok misie budú skúmať odborníci predovšetkým teleskopmi na Zemi. Cenné údaje im však poskytne aj malý taliansky satelit Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids (LICIACube), ktorý sa od impaktného aparátu včas oddelí a bude celý manéver dokumentovať.

Účinky nárazu sondy do Dimorfa by mala v roku 2024 podrobnejšie skúmať aj misia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) s názvom Hera.

Ako uvádza agentúra DPA, vedcom v súčasnosti nie sú známe žiadne asteroidy, ktoré by ohrozovali Zem. V jej relatívnej blízkosti však identifikovali zhruba 27.000 asteroidov, pričom približne 10.000 z nich meria v priemere viac ako 140 metrov.