Quantcast
< sekcia Zahraničie

NASA predstavila nových kandidátov na astronautov, 4 ženy a 6 mužov

Na snímke kandidáti astronautov, ktorých vybrala NASA 6. decembra 2021 v Houstone. Foto: TASR/AP

Vybraní uchádzači majú 32 až 45 rokov a pochádzajú z rôznych častí Spojených štátov. S dvojročným výcvikom začnú v januári 2022.

Washington 7. decembra (TASR) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) predstavil v pondelok štyri ženy a šesť mužov, ktorí absolvujú astronautický výcvik, aby sa v budúcnosti mohli zúčastňovať na vesmírnych misiách. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Desiatich kandidátov, si NASA na astronautický výcvik vybrala z viac ako 12.000 uchádzačov. "Vítame dnes desiatich výskumníkov, desiatich členov (lunárneho) programu Artemis, členov astronautického výcvikového ročníka NASA 2021," povedal šéf NASA Bill Nelson na ceremónii vo vojenskom areáli Ellington Field ležiacom neďaleko Johnsonovho vesmírneho strediska (JSC) v texaskom Houstone.

Vybraní uchádzači majú 32 až 45 rokov a pochádzajú z rôznych častí Spojených štátov. S dvojročným výcvikom začnú v januári 2022.

Nádejní astronauti sa budú učiť rozdielnych päť typov zručností: údržbu a prevádzkovanie zložitých operačných systémov na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), metodiku výstupov do otvoreného kozmu, osvojenie si všestranných schopností v oblasti robotiky, obsluhovanie cvičného lietadla T-38 a pre potreby komunikácie s ruskými kozmonautmi aj ruštinu.

Podmienkami na prihlásenie sa do takéhoto výcviku, ktorý teraz NASA otvára prvýkrát po štyroch rokoch, bolo americké občianstvo, titul z minimálne magisterského stupňa štúdia v niektorom z odborov prírodných vied, prinajmenšom dva roky odbornej praxe alebo najmenej 1000 hodín leteckého výcviku a tiež úspešné absolvovanie testov fyzickej zdatnosti.

NASA si od roku 1959 na svoj astronautický výcvik vybrala, vrátane najnovších kandidátov, už 360 ľudí.