Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Zahraničie

Lyrická smrť: sonda Cassini zhorela v atmosfére planéty, ktorú skúmala

Inžinierka Mar Vaquerová sleduje poslednú cestu kozmickej sondy Cassini do atmosféry planéty Saturn z kalifornského laboratória Jet Propulsion Laboratory v Pasadene 15. septembra 2017. Foto: TASR/AP

Odmlčala sa po tom, ako vyslala poslednú "dávku" údajov, ktoré budú môcť skúmať vedci.

Mys Canaveral 15. septembra (TASR) - Vesmírna sonda Cassini sa dnes rozpadla a zhorela v atmosfére Saturna, čím sa podľa plánu skončila jej pozoruhodná, 20 rokov trvajúca misia zameraná na výskum tejto planéty. Oznámil to americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Potvrdenie o zničení sondy Cassini prišlo približne o 7.55 h východoamerického času (13.55 h SELČ). Vtedy sa rádiové signály vysielané sondou náhle zastavili. Odmlčala sa po tom, ako vyslala poslednú "dávku" údajov, ktoré budú môcť skúmať vedci.

Sonda Cassini v skutočnosti zhorela ako meteor 83 minút predtým. Toľko totiž trvalo, kým posledný signál dorazil na Zem, píše agentúra AP.

"Odprevadiť" sondu na poslednej ceste - i osláviť úspešnú dlhoročnú misiu - prišlo dnes do kalifornského inštitútu Jet Propulsion Laboratory (JPL), ktorý patrí pod NASA a ktorý mal projekt na starosti, viac než 1500 ľudí, z mnohí niekdajší i terajší členovia tímu misie Cassini. Ešte viac ľudí sa zišlo v neďalekom Kalifornskom technologickom inštitúte.

Cassini bola jedinou vesmírnou sondou, ktorá kedy krúžila na obežnej dráhe okolo Saturna. Jej zábery ukázali v plnej kráse túto planétu, jej charakteristické prstence i mesiace. Posledné fotografie vznikli vo štvrtok a dnes ešte sonda počas záverečného strmhlavého letu zbierala vzorky atmosféry.

Planetárnu sondu Cassini vypustili v roku 1997 v rámci spoločného americko-európskeho projektu Cassini-Huygens a obežnú dráhu Saturna dosiahla v roku 2004. Atmosférická sonda Huygens mala za cieľ skúmať atmosféru a povrch najväčšieho Saturnovho mesiaca Titan, na ktorom pristála ešte v roku 2005.