Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

Našli lietadlo, ktoré na Sibíri zmizlo z radarov; všetci prežili

Pilot dopravného lietadla typu Antonov AN-28 Faruch Chasanov (uprostred), ktoré núdzovo pristálo v ruskej Tomskej oblasti, ďakujeme svojmu kolegovi Anatolijovi Prytkovovi po vystúpení z vrtuľníka záchrannej služby na letisku v Tomsku v piatok 16. júla 2021. Foto: TASR/AP

Lietadlo odštartovalo z hlavného mesta Kamčatského kraja Petropavlovsk-Kamčatskij na juhu polostrova a smerovalo do mesta Palana.

Tomsk 16. júla (TASR) - Osobné lietadlo, ktoré v piatok zmizlo v ruskej Tomskej oblasti z radarov, našli. Pasažieri i všetci členovia posádky prežili, informujú agentúra TASS a spravodajský portál Izvestija.

Podarilo sa nájsť miesto, na ktoré lietadlo spoločnosti SiLA (Sibirskaja ľogkaja aviacija) tvrdo pristálo. Podľa Izvestijí záchranári lietadlo našli o 14.36 h miestneho času. Informácia o tom, že lietadlo zmizlo, sa pritom objavila okolo 13.00 h. Lietadlo po zmiznutí vysielalo núdzové signály.

Agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo pre výnimočné situácie uviedla, že tvrdé pristátie prežili všetci cestujúci aj členovia posádky. Na palube lietadla sa nakoniec nachádzalo nie 17, ale 19 ľudí vrátane dvoch detí a štyroch členov posádky.

"Posádka záchranného lietadla ohlásila, že ľudia sú živí. Nakoľko sú zdraví a v akom sú stave, nie je známe," uviedlo pre TASS Sibírske letecké pátracie a záchranné stredisko.

Minulý týždeň zmizlo z radarov aj lietadlo An-26 na Kamčatke. Lietadlo odštartovalo z hlavného mesta Kamčatského kraja Petropavlovsk-Kamčatskij na juhu polostrova a smerovalo do mesta Palana.

Haváriu lietadla miestnych aerolínií PTK (Kamčatskoje aviacionnoje predprijatije) neprežil vtedy nikto z 22 osôb a šiestich členov posádky. Podľa správy ruskej Federálnej agentúry pre leteckú dopravu k pádu tohto stroja došlo v dôsledku nesprávne vykonaného manévru pri pristávaní.

Pilot dopravného lietadla typu Antonov AN-28 Anatolij Prytkov, ktoré núdzovo pristálo v ruskej Tomskej oblasti, vystupuje za pomoci svojich kolegov spolu s pasaziermi AN-28 z vrtuľníka na letisku v Tomsku v piatok 16. júla 2021.
Foto: TASR/AP


Príčinou núdzového pristátia lietadla bola pravdepodobne porucha motoru


Príčinou piatkového núdzového pristátia dopravného lietadla typu Antonov AN-28 v ruskej Tomskej oblasti bola pravdepodobne porucha motora. Informovala o tom agentúra TASS.

"Na základe predbežnej verzie nastala porucha motora počas toho, ako lietadlo naberalo výšku," uviedol zdroj z prostredia záchranných služieb. Posádka lietadla podľa jeho slov začala okamžite hľadať miesto na núdzové pristátie.

Pasažieri, ktorí pri tvrdom pristátí utrpeli zranenia, budú podľa agentúry TASS odškodnení.