Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 10. december 2025Meniny má Radúz
< sekcia Zahraničie

NATO bude pokračovať vo výcviku jednotiek aj po odchode z Afganistanu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Hlavný dôraz sa bude pritom klásť na výcvik špeciálnych jednotiek, spresnil Stoltenberg na okraj stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži.

Paríž 21. mája (TASR) - Severoatlantická aliancia bude aj po stiahnutí svojich jednotiek z Afganistanu pokračovať vo výcviku tamojších vládnych bezpečnostných síl. Organizácia NATO im plánuje v budúcnosti ponúknuť vojenský výcvik mimo Afganistanu, povedal v piatok jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Hlavný dôraz sa bude pritom klásť na výcvik špeciálnych jednotiek, spresnil Stoltenberg na okraj stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži.

Popri tom bude Aliancia bezpečnostným jednotkám v Afganistane naďalej poskytovať finančnú podporu a poradenstvo. Podľa Stoltenberga je naplánovaná finančná pomoc pre prevádzkovanie letiska v afganskom hlavnom meste Kábul i pre ďalšie služby.

"Všetko toto umožní spojencom NATO a medzinárodnému spoločenstvu naďalej pomáhať afganskému ľudu a prispieť k úsiliu o mier," povedal generálny tajomník NATO.

Aliancia sa v apríli rozhodla začať sťahovanie svojich vojakov z Afganistanu. Ukončené by malo byť najneskôr do polovice septembra.