Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Zahraničie

NATO vysiela do Kosova posily pre misiu KFOR

Vojaci KFOR stavajú bezpečnostné oplotenie pred budovou mestského úradu po včerajších zrážkach s kosovskými Srbmi v meste Zvečan na severe Kosova 30. mája 2023. Foto: TASR/AP

Situácia na severe Kosova zostáva napätá aj v utorok. Podľa agentúrnych správ sa srbskí demonštranti naďalej zhromažďovali pred obcou Zvečan.

Rím 30. mája (TASR) - Severoatlantická aliancia v utorok oznámila, že po násilnostiach na severe Kosova, pri ktorých bolo zranených 30 vojakov mierových síl pod vedením NATO, vysiela do Kosova posily. Informuje o tom TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru AFP.

"Nasadenie ďalších síl NATO v Kosove má zabezpečiť, aby sily KFOR mali kapacity potrebné na udržanie bezpečnosti v súlade s mandátom Bezpečnostnej rady OSN," uviedol vo vyhlásení admirál Stuart B. Munsch, veliteľ veliteľstva spojeneckých síl v Neapole. Dodal, že "násilie sa musí skončiť".

Potýčky vypukli, keď srbská väčšina na severe Kosova nesúhlasila s tým, aby sa funkcií starostov štyroch obcí ujali zvolení zástupcovia albánskej národnosti. Najviac napätá bola situácia v obci Zvečan, kde v pondelok došlo k násilným zrážkam, pri ktorých bolo zranených 19 maďarských a 11 talianskych príslušníkov misie KFOR. Zranenia utrpelo a 52 srbských demonštrantov.

Situácia na severe Kosova zostáva napätá aj v utorok. Podľa agentúrnych správ sa srbskí demonštranti naďalej zhromažďovali pred obcou Zvečan.

Srbi v apríli bojkotovali komunálne voľby v lokalitách na severe Kosova. Výsledkom volieb bolo zvolenie albánskych starostov s účasťou nižšou ako 3,5 percenta. Títo starostovia zložili minulý týždeň prísahu vláde premiéra Albina Kurtiho, a to napriek výzvam Európskej únie a Spojených štátov na zmierenie komunít.