< sekcia Zahraničie

NATO vyzvalo Moskvu, aby prevzala zodpovednosť za tragédiu letu MH17

Na archívnej snímke Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vydal túto výzvu po oznámení Holandska a Austrálie, ktoré v piatok oficiálne obvinili Rusko zo zodpovednosti za dramatický koniec linky MH17.

Brusel 25. mája (TASR) - Severoatlantická aliancia vyzvala Ruskú federáciu, aby prevzala zodpovednosť za zostrelenie Boeingu 777 spoločnosti Malaysia Airlines, ktorý bol zostrelený 17. júla 2014 nad východnou Ukrajinou.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vydal túto výzvu po oznámení Holandska a Austrálie, ktoré v piatok oficiálne obvinili Rusko zo zodpovednosti za dramatický koniec linky MH17.

"Vyzývam Rusko, aby prevzalo zodpovednosť a plne spolupracovalo v snahe o zadosťučinenie spravodlivosti, v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov 2166," uviedol šéf Aliancie v správe pre médiá.


Stoltenberg pripomenul štvrtkové vyhlásenie Spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT), zloženého z holandských, belgických, malajzijských, austrálskych a ukrajinských expertov, že zariadenie, ktoré slúžilo na vystrelenie rakety na zostrelenie lietadla, patrilo 53. protilietadlovej brigáde Ruskej federácie umiestnenej v Kursku.

"Zostrelenie MH17 bolo celosvetovou tragédiou a vinníci sa za to musia zodpovedať. NATO opakovane vyjadrilo svoju plnú podporu pre snahu vyšetrujúcich orgánov z Holandska a iných krajín objasniť to, čo sa stalo v ten strašný deň, a aby dosiahli spravodlivosť pre 298 zabitých ľudí a ich blízkych," uviedol Stoltenberg.


Vyhlásenie v podobnom duchu vydala aj Európska únia, ktorá vyzvala Moskvu, aby uznala závery tímu medzinárodných vyšetrovateľov, podľa ktorých príčinou zostrelenia civilného lietadla nad oblasťou východnej Ukrajiny bola raketa Buk.

Spravodajca TASR Jaromír Novak