< sekcia Zahraničie

NATO vyzýva na zastavenie násilia v regióne Náhorný Karabach

Na snímke, ktorú arménske ministerstvo obrany zverejnilo v nedeľu 27. septembra 2020, arménska armáda zasiahla azerbajdžanské tanky na frontovej línii separatistického regiónu Náhorný Karabach v Azerbajdžane. Ťažké boje, ktoré v nedeľu vypukli v separatistickom regióne Náhorný Karabach v Azerbajdžane, arménska armáda , si vyžiadali mŕtvych medzi civilistami na oboch stranách. Oznámila to azerbajdžanská vláda i separatisti z Náhorného Karabachu, ktorý je etnicky arménskou enklávou na území Azerbajdžanu. Táto najväčšia eskalácia konfliktu od roku 2016 vyvoláva obavy z vypuknutia vojny veľkých rozmerov medzi Azerbajdžanom a Arménskom - úhlavnými nepriateľmi, ktorí už desaťročia vedú územné spory o Náhorný Karabach, konštatuje AFP.Etnicky arménski separatisti obsadili Náhorný Karabach počas vojnového konfliktu v rokoch 1988-1994, ktorý si vyžiadal 30.000 mŕtvych. Rozhovory o riešení sporu sú od podpísania prímeria v roku 1994 v prevažnej miere pozastavené. Na nerastné suroviny bohatý Azerbajdžan výrazne investoval do svojich ozbrojených síl a opakovane vyhlasuje, že Náhorný Karabach znova získa násilím. Arménsko uviedlo, že bude separatistický región brániť. Napriek tomu, že Náhorný Karabach vyhlásil nezávislosť, vo veľkej miere sa stále spolieha na Jerevan. Foto: TASR/AP

O územie Náhorného Karabachu vedú Arménsko a Azerbajdžan dlhoročný spor.

Brusel 28. septembra (TASR) - Severoatlantická aliancia vyzvala na "okamžité" zastavenie násilných akcií v separatistickom regióne Náhorný Karabach, ktorý je predmetom sporov medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Najmenej 32 arménskych separatistov zahynulo v Náhornom Karabachu počas bojov s azerbajdžanskou armádou, ktoré vypukli v nedeľu a pokračovali aj v noci na pondelok. Informovala o tom agentúra AFP.

"NATO je hlboko znepokojené správami o rozsahu vojenských akcií pozdĺž línie kontaktu v konfliktnej oblasti Náhorný Karabach," uviedol vo vyhlásení pre médiá osobitný vyslanec generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga pre Kaukaz a Strednú Áziu James Appathurai.

Zdôraznil, že obe strany musia obnoviť politické rokovania a okamžite ukončiť ozbrojené akcie, ktoré už spôsobili obete aj v radoch civilného obyvateľstva.

"Tento konflikt nemá vojenské riešenie. Znepriatelené strany musia pokračovať v rokovaniach o mierovom riešení," uviedol Appathurai a pripomenul, že NATO podporuje úsilie minskej skupiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorú tvoria Rusko, Spojené štáty a Francúzsko.

Náhorný Karabach (Náhorná karabašská republika) je medzinárodne neuznaný štát na území Azerbajdžanu pod vojenskou kontrolou Arménska. O územie Náhorného Karabachu, kde približne 95 percent obyvateľstva tvoria Arméni, vedú Arménsko a Azerbajdžan dlhoročný spor.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)