Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. apríl 2024Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Navaľného tím ponúka 20.000 eur za informácie, objasňujúce jeho smrť

Fotografia ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného s kvetmi a sviečkami. Foto: TASR/AP

Kritik Kremľa Navaľnyj zomrel podľa ruskej väzenskej služby v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii na Sibíri.

Moskva/Londýn 23. februára (TASR) - Spolupracovníci ruského opozičného politika Alexeja Navaľného ponúkajú odmenu 20.000 eur za akékoľvek informácie súvisiace s jeho "vraždou" vo väzenskom tábore IK-3 za polárnym kruhom. V prípade záujmu ponúkajú informátorovi aj zorganizovanie jeho bezpečného odchodu z Ruska.

Podľa britskej stanice BBC sa to uvádza vo výzve, ktorou sa Navaľného spolupracovníci obrátili na príslušníkov ruskej armády, polície, zamestnancov Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) a prokuratúry.

Vo svojom vyhlásení Navaľného tím pripomína, že bez ohľadu na politické názory či spoločenský status toho-ktorého človeka existujú základné univerzálne ľudské princípy, ktoré treba rešpektovať. Medzi ne patrí aj ten, že neslobodno šikanovať matku a vydierať ju telom jej zavraždeného syna.

"Nemôžete a nemali by ste to podporovať. Prejavte ľudskosť, prejavte súcit s matkou, ktorá prišla o syna," napísali Navaľného kolegovia.

Medzičasom spravodajský web Cholod s odvolaním sa na štyri rôzne zdroje uvádza, že zamestnanci väzenského tábora IK-3, známeho ako Polárny vlk, v obci Charp, kde si trest odpykával aj Navaľnyj, sa v roku 2022 pokúsili vydávať za samovraždu aj smrť väzňa, ktorý v skutočnosti zomrel na následky mučenia.

Tento muž menom Bachrombek Šarifov zomrel - podľa tvrdenia citovaných zdrojov - na udusenie po tom, ako mu dozorcovia navliekli kazajku, zavinuli ho do matraca a zvrchu ho oblepili lepiacou páskou.

Väzenská správa vtedy uviedla, že Šarifov sa obesil. Predmety, ktorými bol mučený, boli údajne spálené.

Podľa webu Cholod sa vedenie väznice IK-3 snažilo utajiť príčiny smrti aj najmenej dvoch ďalších väzňov.

Novinári vypátrali sestru jedného z nich, ktorá uviedla, že spolu s matkou dostali od väznice len 24 hodín na to, aby pricestovali do Jamalskoneneckého autonómneho okruhu a vyzdvihli telo. Podľa jej slov to nestihli. Väznica dala jej brata pochovať v Charpe, pričom na hrob dala uviesť len jeho osobné väzenské číslo.

Kritik Kremľa Navaľnyj zomrel podľa ruskej väzenskej služby v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii na Sibíri.

Navaľného matke Ľudmile, ktorá na ďaleký sever Ruska odcestovala spolu s advokátom ešte uplynulý víkend, umožnili vidieť synovo telo až v stredu večer. Vydali jej úmrtný list, ale nie telo na pochovanie.