Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Navaľnému vo väznici odmietajú odovzdávať listy od manželky

Na archívnej snímke z 20. februára 2021 ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na súde v Moskve. Foto: TASR/AP

Uvádza sa to na účte na sociálnej sieti Facebook, ktorý v Navaľného mene vedú jeho spolupracovníci pôsobiaci v exile.

Moskva 13. novembra (TASR) - Väznenému ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému prestalo vedenie väznice IK-6 vo Vladimírskej oblasti odovzdávať listy, ktoré mu píše a posiela jeho manželka Julija. Vedenie väznice tvrdí, že Navaľnej listy obsahujú "znaky príprav na spáchanie trestného činu".

Uvádza sa to na účte na sociálnej sieti Facebook, ktorý v Navaľného mene vedú jeho spolupracovníci pôsobiaci v exile.

Podľa statusu sa Navaľnyj sťažuje, že prakticky každý deň mu vedenie väznice odkazuje, že mu nemôže vydať ďalší list od manželky, lebo opäť obsahuje náznaky o prípravách na trestný čin.

"Tento osud postihol všetky posledné listy," píše sa na Navaľného stránke na sociálnych sieťach.

Navaľnyj v reakcii na to svojej manželke odkazuje, aby namiesto prípravy zločinov radšej uvarila deťom boršč. Politik však súčasne podotkol, že Julija s údajnou podvratnou činnosťou nedokáže prestať a vymýšľa vraj "stále nové a nové zločiny. A stále mi o nich píše v listoch".

Začiatkom novembra Navaľnyj informoval, že väzenskí cenzori mu zhabali 15 listov a jeden z nich dokonca spálili. Následne vedenie väznice opäť tvrdilo, že vo všetkých zadržaných listoch sa písalo o "príprave na spáchanie zločinov".

Správa väznice IK-6 v Melechove vo Vladimírskej oblasti, kde je Navaľnyj od februára 2021, neustále rôznymi spôsobmi obmedzuje komunikáciu politika s vonkajším svetom. Navaľnyj bol už 22-krát poslaný za trest na samotku.

Navaľnyj bol v auguste tohto roku moskovským mestským súdom odsúdený na 19 rokov väzenia za extrémizmus. Samotný politik označil obvinenia z extrémizmu za absurdné.