Quantcast
< sekcia Zahraničie

Návrh zákona o sankciách za Nord Stream 2 v americkom Senáte neprešiel

Na archívnej snímke zo 16. septembra 2020 značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine. Foto: TASR/AP

Podľa agentúry AFP za republikánsky návrh hlasovalo aj niekoľko demokratov. Na jeho schválenie však bola potrebná podpora 60 senátorov, ktorú sa nepodarilo získať.

Washington 14. januára (TASR) - Americký Senát v noci na piatok zamietol návrh zákona o nových sankciách proti ruskému plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Predkladateľom návrhu bol texaský republikánsky senátor Ted Cruz. Informovala o tom agentúra AFP.

Návrh zákona počítal so zavedením sankcií voči organizáciám zodpovedným za projektovanie, výstavbu a prevádzku 1230 kilometrov dlhého podvodného plynovodu, ako aj voči viacerým ich zamestnancom, a to do 15 dní od jeho prijatia.

Podľa agentúry AFP za republikánsky návrh hlasovalo aj niekoľko demokratov. Na jeho schválenie však bola potrebná podpora 60 senátorov, ktorú sa nepodarilo získať.

Senátor Ted Cruz vyjadril ľútosť, že návrh neprešiel hlasovaním. Vo svojom vyhlásení upozornil, že "len okamžité uvalenie sankcií môže zmeniť" myslenie ruského prezidenta Vladimira Putina, "zabrániť invázii" na Ukrajinu a "odstrániť existenčnú hrozbu, ktorú predstavuje Nord Stream 2".

Podobný názor prezentoval aj vodca republikánov v Senáte, Mitch McConnell, ktorý tiež vyzval, aby bolo Putinovi vyslané dôrazné varovanie, že mu nebude "dovolené používať energiu ako zbraň".

Možnosť uvalenia sankcií proti Nord Stream 2 sa spomína aj v inom návrhu zákona: v stredu ho predstavila skupina demokratických senátorov. Dokument vymenúva možné sankcie, ktoré by podľa názoru jeho autorov mali byť uvalené na Ruskú federáciu v prípade jej útoku na Ukrajinu.

Text návrhu demokratov - podporovaný Bielym domom - nabáda Spojené štáty, aby "zvážili všetky dostupné a vhodné opatrenia" na zabezpečenie toho, aby Nord Stream 2, označovaný ako "nástroj zlomyseľného vplyvu Ruskej federácie", nebol sfunkčnený.

Tento kontroverzný plynovod už roky rozdeľuje Západ, kde je časť ľudí je presvedčená, že jeho výstavbou a uvedením do prevádzky sa posilní závislosť Európy od Moskvy, uviedla AFP.