< sekcia Zahraničie

Nazarbajeva a Putina znepokojuje situácia v Tadžikistane

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) kráča so svojím kazašským partnerom Nursultanom Nazarbajevom počas privítania v rámci ich stretnutia v Astane 15. októbra 2015. Foto: TASR/AP

Tadžikistan má spoločné hranice s Afganistanom, kde došlo v uplynulých týždňoch k eskalácií bojových aktivít fundamentalistického hnutia Taliban.

Astana 15. októbra (TASR) - Prezidentov Kazachstanu a Ruska, Nursultana Nazarbajeva a Vladimira Putina, mimoriadne znepokojuje situácia v Tadžikistane. Dvojica lídrov sa na tomto vyhlásení zhodla dnes na rokovaniach v Astane, metropole Kazachstanu.

"Veľmi nás znepokojuje situácia v Tadžikistane," uviedol Nazarbajev na spoločnej tlačovej konferencii po schôdzke s Putinom.

Tadžikistan má spoločné hranice s Afganistanom, kde došlo v uplynulých týždňoch k eskalácií bojových aktivít fundamentalistického hnutia Taliban. V tomto stredoázijskom štáte navyše prebieha vnútorný konflikt, z ktorého vláda viní islamistov.

Námestník ruského ministra obrany Jurij Borisov dnes v tejto súvislosti pripustil obnovenie bezpečnostnej operácie Ruska zameranej na stráženie tadžicko-afganskej hranice.

"Nevylučujeme to... Máme tam základne, ako iste viete," reagoval Borisov na otázku novinárov, či by mohlo Rusko podporiť zabezpečenie tadžickej hranice s Afganistanom vojenskou silou. "Naši politickí lídri to prediskutujú a rozhodnú. Všetko je možné," uzavrel Borisov.

Rusko disponuje v Tadžikistane kontingentom 4000 vojakov, ktorí sú rozmiestnení na troch tamojších základniach - v hlavnom meste Dušanbe a mestách Kúlob a Kurghonteppa na juhu krajiny, v blízkosti hranice s Afganistanom.

Ruský prezident Putin a jeho tadžický partner Emomali Rachmon sa dohodli na predĺžení prenájmu základní v roku 2012 a o rok neskôr túto dohodu schválil tadžický parlament. V roku 2013 schválil tadžický parlament aj predĺženie prítomnosti ruských vojakov na južnej hranici krajiny do roku 2042.