< sekcia Zahraničie

Nedôvera medzi Ruskom a USA škodí obom, povedal Lavrov Pompeovi

Na snímke zľava minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo a jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov počas stretnutia v Soči 14. mája 2019. Šéf americkej diplomacie sa počas prvej návštevy Ruska stretne aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Foto: TASR/AP

Podľa Lavrova Rusko a Spojené štáty musia obnoviť dôveru na všetkých úrovniach vzájomného dialógu.

Soči 14. mája (TASR) - Nedôvera medzi Ruskom a Spojenými štátmi škodí obom krajinám. Na začiatku utorňajšej schôdzky s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom v ruskom letovisku Soči to uviedol šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

"Táto nedôvera prekáža vašej aj našej bezpečnosti," povedal Lavrov Pompeovi, ktorý pricestoval do Soči v utorok.

Podľa Lavrova Rusko a Spojené štáty musia obnoviť dôveru na všetkých úrovniach vzájomného dialógu.

Pompeo uistil, že na návštevu prišiel preto, lebo americký prezident Donald Trump je "zaviazaný zlepšeniu" vzťahov, uviedla agentúra DPA.

"Nie sme protivníkmi v každej záležitosti," konštatoval Pompeo, pričom spomenul osobné skúsenosti na spoločnej protiteroristickej práci s Ruskom, ktorá "zachránila americké životy a zachránila ruské životy".

Ide o prvú Pompeovu návštevu Ruska, odkedy sa vzťahy medzi týmito dvoma mocnosťami dostali v uplynulých rokoch na najnižšiu úroveň. Pompeo bude v Rusku rokovať aj s prezidentom Vladimirom Putinom.

Pred príchodom do Ruska Pompeo zverejnil tvít, podľa ktorého "Moskva a Washington súhlasia s niektorými otázkami a nesúhlasia s inými". "Je našou úlohou nájsť cestu ďalej," dodal.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov v utorok novinárom povedal, že stretnutie by sa podľa všetkého malo sústrediť na otázky ako kontrola zbraní, Irán, Sýria, Venezuela a jadrový program Severnej Kórey.