< sekcia Zahraničie

TRAGÉDIA: Nehodu autobusu v Chorvátsku neprežilo najmenej desať ľudí

Záchranári pracujú na mieste nehody linkového autobusu neďaleko chorvátskeho mesta Slavonski brod 25. júla 2021. Najmenej desať ľudí zahynulo a desiatky ďalších sa zranili pri dopravnej nehode, ku ktorej došlo v nedeľu ráno na východe Chorvátska, keď linkový autobus zišiel z diaľnice. Foto: TASR/AP

Autobus mal kosovské evidenčné značky a bolo v ňom asi 60 cestujúcich.

Záhreb 25. júla (TASR) - Najmenej desať ľudí zahynulo a desiatky ďalších sa zranili pri dopravnej nehode, ku ktorej došlo v nedeľu ráno na východe Chorvátska, keď linkový autobus zišiel z diaľnice. Informovala o tom agentúra AFP.

Išlo o autobus na pravidelnej linke medzi nemeckým mestom Frankfurt nad Mohanom a kosovským hlavným mestom Priština, uviedol novinárom policajný predstaviteľ.

Zranené osoby boli hospitalizované v meste Slavonski Brod, ktoré sa nachádza blízko lokality, kde došlo k nehode, informovala chorvátska polícia.

Podľa jej veliteľa Josipa Samardžiča bolo do nemocnice prijatých 45 ľudí vrátane ôsmich, ktoré utrpeli vážne zranenia.

Autobus mal kosovské evidenčné značky a bolo v ňom asi 60 cestujúcich.

Ministerstvo zahraničných vecí neeviduje Slovákov medzi zranenými a obeťami pri nehode

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR neeviduje medzi zranenými a obeťami pri nehode autobusu v Chorvátsku občanov Slovenska. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva Juraj Tomaga.

"Z informácií, ktoré máme k dispozícii, nevyplýva, že by medzi obeťami či zranenými mali byť občania SR. Sme však v kontakte s miestnymi úradmi," spresnil hovorca.

Záchranári pracujú na mieste nehody linkového autobusu neďaleko chorvátskeho mesta Slavonski brod 25. júla 2021. Najmenej desať ľudí zahynulo a desiatky ďalších sa zranili pri dopravnej nehode, ku ktorej došlo v nedeľu ráno na východe Chorvátska, keď linkový autobus zišiel z diaľnice.
Foto: TASR/AP


Príčinou smrteľnej nehody autobusu bolo, že jeden z vodičov zaspal


Príčinou nedeľňajšej nehody autobusu smerujúceho z Nemecka do Kosova, pri ktorej v Chorvátsku zomrelo desať cestujúcich a 44 ďalší utrpeli zranenia, bolo, že jeden zo šoférov na okamih zaspal a vozidlo následne zišlo z diaľnice. Podľa chorvátskeho spravodajského serveru index.hr to uviedol prokurátor Slavko Pranjič s tým, že vodiča zadržali. Informovala o tom agentúra DPA.

Išlo o autobus cestovnej kancelárie Deva Tours so sídlom v kosovskom meste Gjakova, ktorá pravidelne organizuje cesty z Nemecka do Kosova či Albánska. Vo vozidle sa nachádzalo 67 pasažierov a dvaja vodiči, z ktorých jeden takisto prišiel o život. Medzi cestujúcimi bolo podľa ministra zdravotníctva Viliho Baroša aj 15 maloletých osôb.

"Sú to všetko ľudia, ktorí pracujú v Nemecku a svoju dovolenku chceli stráviť v Kosove," povedal kosovský veľvyslanec v chorvátskom hlavnom meste Záhreb Gëzim Kasapolli. Ako píše chorvátsky portál jutarnji.hr, tamojší predstavitelia sú v kontakte s rodinami zranených a obetí.

Zranené osoby boli podľa polície hospitalizované v meste Slavonski Brod, ktoré sa nachádza blízko lokality, kde v nedeľu ráno okolo 06.00 h došlo k nehode.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič vyjadril "smútok a žiaľ" nad týmto nešťastím a príbuzným obetí zaslal kondolencie. Skoré uzdravenie zraneným okrem neho zaprial i tamojší prezident Zoran Milanovič. Kosovský premiér Albin Kurti uviedol, že "toto je tragický deň pre našu krajinu a našich ľudí", cituje jeho slová agentúra AP.