Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Nemecká armáda vymenovala po 100 rokoch za náboženského poradcu rabína

Štyridsaťdvaročný Zsolt Balla, ktorý sa narodil v Maďarsku sa usmieva po tom, čo ho nemecká armáda vymenovala za svojho náboženského poradcu prvého rabína po 100 rokoch v Lipsku v pondelok 21. júna 2021. Foto: TASR/DPA

K Ballovi sa v budúcnosti má pripojiť viac rabínov a v pláne je aj zavedenie náboženského poradcu pre 3000 moslimských vojakov v nemeckej armáde.

Lipsko 21. júna (TASR) - Nemecká armáda vymenovala v pondelok za svojho náboženského poradcu prvého rabína po 100 rokoch ako symbol obnovy židovského života po holokauste. Informuje o tom agentúra AFP.

Náboženskí poradcovia v armáde poskytujú rady v etických otázkach a sprevádzajú vojakov pri výcviku alebo ďalšom vzdelávaní. Katolícki a evanjelickí duchovní vykonávajú bohoslužby pre zhruba 94.000 kresťanov v rámci Bundeswehru. Pre židovských vojakov, ktorých je približne 300, však tento ekvivalent doposiaľ nebol dostupný.

Na tento post v pondelok nastúpil 42-ročný Zsolt Balla, ktorý sa narodil v Maďarsku a službu židovským vojakom označil za "historickú zodpovednosť". Ako rabín povedal pre verejnoprávnu stanicu Bayerischer Rundfunk, chce, aby sa židovskí vojaci v ozbrojených silách cítili "rovnako integrálne", ako ich kolegovia v krajinách ako USA, Británia či Francúzsko. "Toto je naším cieľom," vyhlásil Balla, ktorý v Nemecku žije od roku 2002.

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová tieto plány oznámila už v decembri 2019 s tým, že chce vyslať "dôležitý odkaz našim židovským vojakom". Ako vtedy zdôraznila, "židovský život je v našej krajine samozrejmosťou".

K Ballovi sa v budúcnosti má pripojiť viac rabínov a v pláne je aj zavedenie náboženského poradcu pre 3000 moslimských vojakov v nemeckej armáde. Rokovania sú však pozastavené, keďže neexistuje ústredná koordinujúca inštitúcia, ktorá by túto komunitu reprezentovala.

Nemecké ozbrojené sily sa počas rokov opätovne dostávali pod paľbu kritiky v súvislosti s podozreniami, že niektorí ich členovia sympatizujú s krajnou pravicou, pripomína AFP.

V roku 2018 nariadila vtedajšia ministerka obrany Ursula von der Leyenová Bundeswehru vymazať všetky spojenia s vojnovým Wehrmachtom po tom, čo v jednej z kasární otvorene vystavovali oceľové prilby a ďalšie predmety armády z nacistickej éry.

Úradujúca šéfka rezortu obrany Krampová-Karrenbauerová prisľúbila podniknutie rozhodných krokov v prípadoch radikalizmu v bezpečnostných zložkách po sérii škandálov spojených s krajnou pravicou v polícii i armáde.

Podľa nemeckej vojenskej kontrarozviedky bolo vlani z pravicového extrémizmu podozrivých zhruba 600 vojakov Bundeswehru.