< sekcia Zahraničie

Nemecká polícia prerušila na hraniciach činnosť občianskej hliadky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Príslušníci polície odobrali hladkajúcim osobám zbrane a prinútili ich z oblasti pri Gubene odísť.

Berlín 24. októbra (TASR) - Nemecká polícia v nedeľu prerušila činnosť viac ako 50 krajne pravicových členov občianskej hliadky, ktorí sa vyzbrojení mačetami, obuškami, bajonetmi alebo paprikovými sprejmi snažili dohliadať na situáciu na poľsko-nemeckých hraniciach a brániť migrantom v ich prekračovaní. Informovala o tom agentúra Reuters.

Osoby, ktoré sa snažili na hraniciach hliadkovať, takto podľa polície konali v súvislosti s výzvami krajne pravicovej strany III. Weg (Tretia cesta) na zastavenie nelegálneho prechádzania hraníc z Poľska pri meste Guben. Stranu Tretia cesta pritom mnohí upodozrievajú z napojenia na neonacistické skupiny, píše Reuters.

Príslušníci polície odobrali hladkajúcim osobám zbrane a prinútili ich z oblasti pri Gubene odísť, uviedol hovorca miestnej polície. Mnohí pritom na toto miesto podľa polície cestovali zo vzdelanejších častí Nemecka, aby sa na hliadkovaní zúčastnili.

V sobotu sa pritom v Gubene konala aj protestná akcia, na ktorej desiatky ľudí vyjadrili nesúhlas s plánovaným hliadkovaním na hraniciach príslušníkmi krajne pravicových skupín.

Pre zvyšujúci sa počet migrantov, ktorí sa v poslednom čase snažia prekročiť nemecko-poľské hranice, už nemecká polícia posilnila hliadky na hraniciach. Podľa nemeckého ministerstva vnútra na hraniciach rozmiestnili ďalších asi 800 policajtov, ktorí majú svojim kolegom pomáhať dohliadať na situáciu na hraniciach.

"Stovky príslušníkov polície tam (na poľsko-nemeckých hraniciach) hliadkujú dňom aj nocou. Ak to bude potrebné som pripravený tam poslať viac posíl," uviedol nemecký minister vnútra Horst Seehofer pre novinárov.

Podľa Seehofera nemecké úrady evidujú tento rok zatiaľ 6162 nepovolených prekročení hraníc z Poľska alebo Bieloruska.

Seehofer zároveň minulý týždeň uviedol, že Nemecko zatiaľ neuvažuje o uzatvorení hraníc s Poľskom. Ak sa však situácia nezlepší, bude možno potrebné podľa neho zaviesť na hraničných priechodoch kontroly.

Mnohé európske krajiny obviňujú bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že úmyselne podporuje snahy migrantov z krízových regiónov Blízkeho východu a Afriky, ktorých údajne priváža priamo k hraniciam susediacich krajín EÚ.

V reakcii na sankcie zo strany EÚ totiž Lukašenko v máji vyhlásil, že Minsk už viac nebude nelegálnym migrantom brániť v tom, aby jeho krajinu využívali ako tranzitnú trasu na cestu do Európy.

Najväčší nápor migrantov evidujú v Poľsku, Litve a Lotyyšku, kde v tejto súvislosti rôznymi formami posilnili ochranu a bezpečnosť svojich hraníc.