< sekcia Zahraničie

Nemecká prokuratúra začala vyšetrovať tri osoby za špionáž pre Čínu

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Jedným z podozrivých je nemecký diplomat, ktorý pracoval pre Európsku komisiu v Bruseli a neskôr pôsobil ako diplomat Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Frankfurt nad Mohanom 15. januára (TASR) - Nemecká Spolková prokuratúra v stredu oznámila, že začala vyšetrovať tri osoby v súvislosti s podozreniami zo špionáže v prospech Číny. Medzi podozrivými je aj bývalý diplomat Európskej únie, informovala agentúra AFP.

Dvaja z podozrivých údajne poskytovali čínskemu ministerstvu verejnej bezpečnosti súkromné a obchodné informácie, uvádza na svojej stránke týždenník Der Spiegel.

Jedným z podozrivých je podľa týždenníka nemecký diplomat, ktorý pracoval pre Európsku komisiu v Bruseli a neskôr pôsobil ako diplomat Európskej služby pre vonkajšiu činnosť. Ďalší dvaja podozriví sú zamestnancami "známej nemeckej lobistickej firmy".

Prokuratúra odmietla poskytnúť podrobnosti o podozrivých a uviedla, že nikto nebol zatknutý.

Polícia v stredu v súvislosti s vyšetrovaním vykonala razie v domoch a kanceláriách v Berlíne, Bruseli a v spolkových štátoch Bavorsko a Bádensko-Württembersko.

Nemecká vláda v súčasnosti rokuje o bezpečnostných pravidlách týkajúcich sa výstavby sietí 5G v Nemecku a možnom vylúčení čínskej spoločnosti Huawei z tohto procesu. Vyradenie Huawei si želajú najmä USA. Americký prezident Donald Trump priamo označil Huawei za bezpečnostnú hrozbu, čo táto čínska firma odmieta.