Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

V Nemecku žiadajú zverejnenie spisov Vatikánu o sexuálnom zneužívaní

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Výzva skupiny "Eckiger Tisch" (Štvorcový stôl) reaguje na informácie, že Joseph Ratzinger - zosnulý emeritný pápež Benedikt XVI. - a Mníchovská arcidiecéza si písali listy o zneužívaní.

Mníchov/Vatikán 22. februára (TASR) - Nemecká skupina zastupujúca obete sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi žiada prístup k spisom uchovávaným vo Vatikáne. TASR prevzala stredajšiu správu od tlačovej agentúry DPA.

Výzva skupiny "Eckiger Tisch" (Štvorcový stôl) reaguje na informácie, že Joseph Ratzinger - zosnulý emeritný pápež Benedikt XVI. - a Mníchovská arcidiecéza si písali listy o zneužívaní.

"Nové odhalenie o listoch dokazuje, aké dôležité je preskúmať a posúdiť spisy uložené v archíve vo Vatikáne, ktoré sa týkajú tisícov prípadov zneužívania z celého sveta," uviedol hovorca iniciatívy Matthias Katsch.

Povedal, že cirkev v Nemecku aj Vatikán odmietajú prístup k spisom osobám zvonku a takisto nezávislé vyšetrovanie. "Obávajú sa, že sa tam môžu nájsť dôkazy o vine a zodpovednosti ich biskupov, kňazov a pápežov," dodal Katsch.

Mníchovsko-freisinská arcidiecéza v utorok potvrdila, že spomínané listy sa týkajú kňaza usvedčeného z opakovaného zneužívania. Identifikovala ho iniciálkou H.

Vtedajší kardinál Ratzinger, šéf Kongregácie pre náuku viery, dal v roku 1986 vo vlastnoručne podpísanom liste povolenie tomuto kňazovi celebrovať bohoslužbu s hroznovou šťavou namiesto vína.

Arcidiecéza predtým požiadala o špeciálne povolenie a odôvodnila to tým, že kňaz spáchal pod vplyvom alkoholu trestné činy podľa paragrafov 174, 176 a 184 trestného zákonníka. Týkajú sa sexuálneho zneužívania zverencov, sexuálneho zneužívania detí a šírenia pornografického obsahu.

Nedávno zosnulý Ratzinger, ktorý sa neskôr stal pápežom Benediktom XVI., vyhovel tejto žiadosti, potvrdil hovorca arcidiecézy. "Existuje takýto list s odpoveďou, podpísaný Ratzingerom," doplnil.