Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Zahraničie

Nemeckí katolíci aj tento rok hromadne odchádzali z cirkvi

Ilustračná fotka. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Prieskum z nemeckých miest a obcí vykonaný pre DPA preukázal, že rady katolíckej cirkvi v Nemecku aj tento rok opustili desaťtisíce veriacich; aj keď ich počet neprevýši minuloročný masový "exodus".

Mníchov 22. decembra (TASR) - Počet ľudí opúšťajúcich rady nemeckej katolíckej cirkvi zostal aj v roku 2023 vysoký. Len minulý rok pritom odišlo z cirkvi rekordných pol milióna nemeckých katolíkov, uviedla v piatok agentúra DPA.

Nový prieskum z nemeckých miest a obcí vykonaný pre DPA preukázal, že rady katolíckej cirkvi v Nemecku aj tento rok opustili desaťtisíce veriacich; aj keď ich počet zrejme neprevýši minuloročný masový "exodus".

V niektorých regiónoch odišlo z katolíckej aj z protestantských cirkví menej ľudí, než vlani.

V regióne Freiburg na juhozápade Nemecka, ktorým tento rok otriasol škandál okolo sexuálneho zneužívania týkajúci sa nemeckého preláta Roberta Zollitscha, počet ľudí odchádzajúcich z radov cirkvi paradoxne klesol, píše DPA.

V apríli tohto roka Zollitscha v expertnej správe o sexuálnom zneužívaní medzi duchovenstvom obvinili, že v čase, keď pôsobil ako freiburský arcibiskup, neoznámil tieto prípady Vatikánu.

Vatikánske úrady už medzitým začali vyšetrovanie, ktoré má rozhodnúť o tom, či bude Zollitsch v tejto súvislosti čeliť disciplinárnemu konaniu.