Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

Nemeckí odborári ukončili dohodou spor so štátnymi železnicami

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Nemeckí odborári za uplynulý rok vstúpili deväťkrát do štrajku s cieľom dosiahnuť lepšie platové a pracovné podmienky pre rušňovodičov.

Berlín 1. júla (TASR) - Nemecká odborová organizácia rušňovodičov GDL ukončila vzájomnou dohodou dlhodobý spor so štátnou železničnou spoločnosťou Deutsche Bahn. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Nemeckí odborári za uplynulý rok vstúpili deväťkrát do štrajku s cieľom dosiahnuť lepšie platové a pracovné podmienky pre rušňovodičov.

Bodo Ramelow, ľavicový premiér nemeckej spolkovej krajiny Durínsko, ktorý pomáhal riešiť konflikt medzi zmienenými stranami, dnes uviedol, že dosiahnutá dohoda má zmierniť záťaž, ktorej sú rušňovodiči v práci vystavení. Stať by sa tak malo znížením nadčasov a nastavením pracovného času na 38 hodín týždenne.

Súčasťou konsenzu je tiež dvojstupňové zvýšenie platov v priebehu najbližších rokov o vyše päť percent, čo bola jedna z kľúčových požiadaviek zo strany GDL.

Mesiace trvajúci spor medzi odborármi a Deutsche Bahn spôsobil v Nemecku vážne dopravné problémy. Milióny obyvateľov každodenne cestujú vlakom a približne pätina nákladu je v tejto krajine prepravovaná prostredníctvom železnice.