Quantcast
< sekcia Zahraničie

Nemeckí politici reagovali na výsledky talianskych volieb znepokojene

Giorgia Meloniová, líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska, sa teší z volebného úspechu, 25. septembra 2022 v Ríme. Foto: TASR/AP

Za "znepokojujúce" označil výsledky talianskych volieb politik iránskeho pôvodu Omid Nouripour z vedenia nemeckých Zelených, ktorí sú taktiež v koalícii.

Berlín 26. septembra (TASR) - Nemeckí politici vyjadrili v pondelok znepokojenie v súvislosti s víťazstvom krajne pravicovej političky Giorgie Meloniovej v nedeľňajších parlamentných voľbách v Taliansku, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Meloniovej víťazstvo vedie k tomu, že Taliansko bude mať prvého lídra z radov krajnej pravice od čias druhej svetovej vojny.

Expert na zahraničnú politiku z nemeckej opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Jürgen Hardt uviedol, že má obavy v súvislosti s "otvorene postfašistickými vyhláseniami" Meloniovej a z názorov členov jej strany Bratia Talianska (FdI), z ktorých "vlasy vstávajú dupkom".

"Rasizmus a vylúčenie menšín už nemajú v Európe miesto," povedal Hardt pre DPA po tom, čo sa zistilo, že Meloniovej krajne pravicová aliancia získa po voľbách pravdepodobne väčšinu v oboch komorách talianskeho parlamentu.

Alexander Graf Lambsdorff zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je súčasťou stredoľavej koalície v Nemecku, očakáva po talianskych voľbách ťažšie rozhodovacie procesy na úrovni Európskej únie. "Je to čoraz pracnejšie," povedal Lambsdorff verejnoprávnej stanici ARD s odvolaním sa na otázky migrácie, reformy Paktu stability a rastu a vnútorného trhu.

Za "znepokojujúce" označil výsledky talianskych volieb politik iránskeho pôvodu Omid Nouripour z vedenia nemeckých Zelených, ktorí sú taktiež v koalícii. Je podľa neho všeobecne známe, že predovšetkým v radoch pravicovo orientovaných nacionalistov sú "veľmi blízke vzťahy s Kremľom".