< sekcia Zahraničie

Nemecko a Poľsko chcú napriek nezhodám prehlbovať vzájomné vzťahy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prezidenti oboch krajín sa stretli v poľskej metropole presne 30 rokov po podpísaní dohody o dobrých susedských vzťahoch a priateľskej spolupráci, píše agentúra DPA.

Varšava 17. júna (TASR) - Nemecko a Poľsko chcú napriek pretrvávajúcim nezhodám naďalej prehlbovať vzájomné vzťahy. Nemecko-poľské susedstvo patrí "k najväčším európskym príbehom úspechu za uplynulých 30 rokov", povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier po rokovaniach so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom vo Varšave.

Prezidenti oboch krajín sa stretli v poľskej metropole presne 30 rokov po podpísaní dohody o dobrých susedských vzťahoch a priateľskej spolupráci, píše agentúra DPA. "V dôsledku týchto 30 rokov sme dnes prepojení - v tom najpozitívnejšom zmysle slova," zdôraznil Duda. Táto dohoda bola podľa neho prelomovým okamihom pri budovaní vzájomných vzťahov poznačených druhou svetovou vojnou.

Spomínanú dohodu podpísali 17. júna 1991 po skončení studenej vojny vtedajší nemecký kancelár Helmut Kohl a poľský premiér Jan Krzysztof Bielecki. Tento dokument okrem iného zakotvuje nedotknuteľnosť hraníc. Nemecko i Poľsko sa v ňom tiež zaviazali, že spory budú riešiť výlučne mierovou cestou.

"Samozrejme, že niekedy existujú rozličné záujmy. Samozrejme, niekedy existujú rôzne uhly pohľadu," poznamenal Steinmeier. Obe krajiny sa však aj v budúcnosti chcú navzájom počúvať. "Kritiku berieme vážne," uviedol.
Na archívnej snímke zo 16. septembra 2020 značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine.
Foto: TASR/AP

Medzi aktuálne sporné otázky patrí napríklad výstavba plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) spájajúceho Nemecko priamo s Ruskom. Poľská vláda tento projekt kritizuje pre obavy, že zvýši závislosť Európy od ruských zdrojov a vytvorí tlak na tranzitné krajiny, ktoré v budúcnosti budú mať na Moskvu menší dosah.

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) opakovane vyzýva Berlín na kompenzáciu škôd z druhej svetovej vojny. Pre nemeckú vládu sa však záležitosť vojnových reparácií uzavrela Zmluvou o konečnom usporiadaní vo vzťahu k Nemecku z roku 1990.

Obe krajiny sa podľa prezidentov dohodli, že posilnia podporu nemeckej i poľskej menšiny. Súčasťou tohto úsilia je fond, ktorý bude sumou päť miliónov eur ročne podporovať vyučovanie poľského jazyka v Nemecku. Steinmeier tiež prisľúbil renováciu Poľského domu v meste Bochum, takisto sa pripravuje výstavba pamätníka pre poľské obete národného socializmu, ktorý vznikne v Berlíne.

Po rozhovoroch s poľským prezidentom položí Steinmeier veniec k hrobu neznámeho vojaka. Naplánovaná je i diskusia štátnikov s mladými ľuďmi z oboch krajín. Nemecký prezident sa stretne i s predsedom Medzinárodného osvienčimského výboru (IAK) Marianom Turskim.