< sekcia Zahraničie

Nemecko eviduje historický nárast politicky motivovaných zločinov

Na archívnej snímke z 23. júna 2020 policajti kráčajú cez ulicu v Berlíne. Foto: TASR/DPA

Najväčší podiel - viac ako polovicu - na politicky motivovanej kriminalite majú pravicoví extrémisti.

Berlín 4. mája (TASR) – V Nemecku zaregistrovali vlani dosiaľ najväčší počet politicky motivovaných trestných činov. Zo štatistiky Spolkového kriminálneho úradu (BKA) vyplýva, že ich bolo spáchaných celkovo 44.692, vyhlásil v utorok na tlačovej konferencii v Berlíne nemecký minister vnútra Horst Seehofer.

"Spolkový kriminálny úrad zaznamenal vlani v porovnaní s rokom 2019 o 8,5 percent viac politicky motivovaných trestných činov. Tieto čísla sú veľmi znepokojujúce. Znepokojujúce sú predovšetkým preto, lebo sa posilňuje trend z uplynulých rokov a tiež preto, lebo politicky motivovaná kriminalita sa viditeľne zvyšuje," povedal Horst Seehofer.

Najväčší podiel - viac ako polovicu - na politicky motivovanej kriminalite majú pravicoví extrémisti. Počet trestných činov vykonaných pravicovými extrémistami stúpol v roku 2020 a s počtom 23.604 dosiahol dosiaľ najvyššiu úroveň od začiatku zaznamenávania v roku 2001.

Údaj z roku 2020 prekročil doterajší rekord 23.555 zločinov vykonaných pravicovými extrémistami z roku 2016, keď vrcholila utečenecká kríza.

"Pravicový extrémizmus zostáva najväčšou hrozbou pre našu krajinu," vyhlásil nemecký minister vnútra. V tejto súvislosti spomenul krvavé zločiny prívržencov krajnej pravice, akými bola vražda proimigračného politika Waltera Lübckeho v júni 2019 či rasistický útok vo februári 2020 v meste Hanau, pri ktorom prišlo o život deväť ľudí.

Seehofer zdôraznil, že bol zaznamenaný aj veľký nárast ľavicovo orientovaných a islamistických trestných činov, čo podľa neho poukazuje na "brutalizáciu našej spoločnosti".

Počet politicky motivovaných trestných činov bol "meradlom nálady v spoločnosti" najmä v roku, keď "pandémia spôsobila ďalšiu polarizáciu spoločnosti," povedal minister.

Nový prieskum vykonaný v 16 nemeckých spolkových krajinách ukázal, že traja zo štyroch ľudí sa denne stávajú obeťami pravicových extrémistov, uviedla v utorok asociácia na ochranu obetí VBRG. Terčom útokov sa stávajú najmä utečenci, migranti a Nemci tmavej pleti, povedala šéfka asociácie Judith Porathová. Dodala, že od marca 2020, teda od začiatku pandémie nového koronavírusu, zaznamenali tiež nárast násilia zameraného proti obyvateľom ázijského pôvodu.